top of page

100-lecie Lotnictwa Polskiego – odsłonięcie pamiątkowego muralu!

Nowy mural w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

30 października 2023 roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odsłonięto mural upamiętniający 100-lecie Lotnictwa Polskiego. Mural powstawał przez ostatnich kilka tygodni, a namalował go znany w środowisku lotniczym artysta, Robert Firszt.

Data wydarzenia została wybrana nieprzypadkowo. Choć odzyskanie niepodległości świętujemy w Polsce 11 listopada, w kilku regionach naszego kraju wyzwolenie nadeszło trochę wcześniej. Tak właśnie było w Małopolsce – Kraków odzyskał niepodległość już z końcem października. Dlatego to właśnie wczoraj nastąpiło odsłonięcie dzieła zdobiącego jedną ze ścian hangaru łukowego blaszanego (zwanego potocznie hangarem NATO).

Dziękujemy Krakowskiemu Klubowi Seniorów Lotnictwa za podjęcie tej inicjatywy i współpracę z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, oraz wystawienie pocztu sztandarowego ze sztandarem KKSL. To już kolejne, wspólne działanie na rzecz zachowania pamięci o polskim, a w szczególności krakowskim lotnictwie.

Cieszymy się, że w wydarzeniu wzięli udział uczniowie zarówno szkoły podstawowej, jak i liceum. Od lat jedną z głównych misji Muzeum jest edukowanie młodzieży w zakresie wiedzy o lotnictwie oraz kształtowanie postaw patriotycznych, a środkiem do tego celu jest między innymi dialog międzypokoleniowy. Współpraca Muzeum z Krakowskim Klubem Seniorów Lotnictwa pozwala młodzieży odwiedzającej MLP w Krakowie poznać dzieje krakowskiego lotnictwa bezpośrednio u źródła! Młodzi korzystają z doświadczeń seniorów, mogą wysłuchać ich lotniczych, pełnych emocji wspomnień. Zaś seniorzy dzięki młodzieży mogą mieć pewność, że ich historie nie zostaną zapomniane, a działania na rzecz zachowania lotniczej tradycji będą kontynuowane z szacunkiem przez kolejne pokolenia.

Uroczystość – poświęcenie i prezentacja muralu

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11:00. Przybyli na nią zaproszeni goście: przedstawiciele służb mundurowych, władz lokalnych, mediów, a także uczniowie ze szkół SP 98 w Krakowie oraz 23 LO im. S. Skarżyńskiego w Krakowie. Jako pierwszy przemawiał i powitał gości Dyrektor Tomasz Kosecki. Następnie kilka wzruszających słów powiedział Prezes KKSL Leszek Mańkowski, a Dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej, gen. bryg. Michał Strzelecki odczytał list od Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka, który pisał:

„(…) Gratuluję pomysłodawcom i twórcom odsłanianego dziś muralu, ilustrującego historię Biało-Czerwonych Skrzydeł i upamiętniającego już ponad 100 lat oddania polskich lotników Ojczyźnie. Wszystkim biorącym udział w odsłonięciu muralu (…) dziękuję za obecność na tej uroczystości i za pamięć o polskich żołnierzach (…).”


Po wystąpieniach mural został poświęcony przez ks. ppor. Pawła Zieję, a Tomasz Kosecki, Leszek Mańkowski, gen. bryg. Michał Strzelecki oraz p. Monika Gubała – Dyrektorka Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM otrzymali nożyce i wspólnie przecięli szarfę okalającą hangar.

Tak zakończyła się oficjalna część wydarzenia. Następnie goście i część zaproszonej młodzieży przeszli do sali konferencyjnej, gdzie wicedyrektor MLP w Krakowie, Krzysztof Mroczkowski, wygłosił ciekawy wykład pt. „Rakowice 1918. Historia wyobrażona pewnej październikowej nocy” o szczegółach wyzwolenia lotniska Rakowice-Czyżyny w 1918 roku.

Pozostali uczniowie wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach oraz zwiedzaniu Muzeum z przewodnikiem.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas! A wszystkich tych, którzy jeszcze nie widzieli muralu zachęcamy do odwiedzin w MLP w Krakowie.

Tekst i foto Oliwia Bonarek


Przypominamy, że Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa otrzymał dofinansowanie od Ministra Obrony Narodowej w ramach Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadania publicznego w zakresie Podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pn. MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO.


208 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page