top of page

120 rocznica urodzin płk pil. Bolesława ORLIŃSKIEGO

13 kwietnia 2019 roku na cmentarzu Parafii Świętej Rodziny na wrocławskim Sępolnie odbyła się uroczystość 120 rocznicy urodzin asa polskiego lotnictwa – pułkownika pilota Bolesława Orlińskiego.


Organizatorem uroczystości był Stanisław Błasiak z Jeleniogórkiego KSL – prezes honorowy Klubu Lotników Loteczka. W uroczystości wzięli udział członkowie rodziny Bolesława Orlińskiego, przedstawiciele Wojska Polskiego, Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego, prezesi stowarzyszeń lotniczych i ich członkowie. Ze sztandarami wystąpiły kluby: Jeleniogórski KSL i Krakowski KSL. W trakcie uroczystości, którą prowadził Robert Gonera, Stanisław Błasiak w obszernym wystąpieniu nakreślił sylwetkę i osiągnięcia Pułkownika. Głos zabrał również przedstawiciel Wojewody, a ojciec Dominik Orczykowskim wraz z wikarym Parafii odmówili modlitwę.

Następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

Dalsza część spotkania odbyła się już w Orlim Gnieździe, gdzie kontynuowaliśmy spotkanie z „loteczkowiczami” i innymi przyjezdnymi. Prezes RSL AP- Leszek Mańkowski przekazał na ręce Stanisława Błasiaka (pod nieobecność prezesa i Jego zastępców) trzy pozycje książkowe z przeznaczeniem dla sali tradycji Loteczki. Wręczył również medal pamiątkowy 90 lecia Aeroklubu Krakowskiego.

Była też znakomita okazja, by uhonorować prezesa honorowego Loteczki – Adama Biska – medalem pamiątkowym „Chwała Lotnikom Polskim”, nadanym przez Komitet Budowy Pomnika

W uroczystości i spotkaniu KKSL reprezentowali: Stefan i Halina Glądysowie, Augustyn Konior, Krysia Mańkowska, Leszek Mańkowski i Henryk Serda, którym za udział w wyprawie serdecznie dziękuję.


0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page