top of page

50 - lecie działalności lotniczej trzech skoczków i pilotów, członków KKSL

11 czerwca 2022 roku, na lotnisku w Pobiedniku Wielkim k/Krakowa odbyła się uroczystość "Złotego Jubileuszu" działalności lotniczej trzech skoczków i pilotów: Wiesława Guzika, Leszka Mańkowskiego i Pawła Reya.


Od lewej: Leszek Mańkowski, Paweł Rey i Wiesław Guzik

Leszek Mańkowski wykonał swój pierwszy skok 9.06.1972 roku, podobnie jak pozostali uczestnicy wydarzenia. I nie byłoby w tej historii może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt że wyskoczyli oni z tego samego samolotu, co pięćdziesiąt lat temu.


Statkiem powietrznym wykorzystanym do wyniesienia skoczków był PZL-101 Gawron o znakach rejestracyjnych SP-CKF. Samolot wzniósł się na wysokość 1000 metrów, a skoczkowie po opuszczeniu jego pokładu wylądowali przed licznie zgromadzonymi uczestnikami uroczystości.


Leszek Mańkowski napisał:

"Zrobiliśmy to!!! W pięćdziesiąt lat po wykonaniu pierwszego skoku ponownie wyskoczyliśmy z tego samego samolotu. Współbohaterem naszego "Złotego Jubileuszu" był bowiem poczciwy PZL-101 Gawron, SP-CKF. Dziękujemy Aeroklubowi Krakowskiemu za możliwość odpłatnego wynajęcia samolotu oraz udostępnienie infrastruktury lotniska.


Jednak słowa ogromnego podziękowania należą się naszemu przyjacielowi, Marcinowi Jasonkowi, który w sposób perfekcyjny ogarnął logistykę wydarzenia i przygotował pyszne jadło oraz napitki. Bez Niego by się to nie udało!

Serdecznie dziękujemy przyjaciołom i znajomym, którzy znaleźli czas, by razem z nami świętować ten jubileusz.


Szczególne podziękowania należą się tym którzy dokumentowali wydarzenie, czyli fotografom. Cenię sobie bardzo uczestnictwo seniorów z Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, oraz wiceprezesa Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Andrzeja Szymczaka z małżonką. Zaszczycił nas obecnością nasz były dowódca gen. Mieczysław Bieniek. Ogromną niespodziankę sprawili nam członkowie Małopolskiego Klubu Paralotniowego, którzy w komplecie, pod wodzą prezesów, przybyli z życzeniami i upominkami Spadochroniarstwo wojskowe zaprezentowało nam Stowarzyszenie GRH "Południe" Polscy Spadochroniarze Wojskowi, prezentujące sprzęt i wyposażenie spadochroniarzy 6 PDPD i 6BPD. Wreszcie były z nami Rodziny, a to dla nas w takiej chwili niemiernie ważne.


Jeszcze raz wszystkim uczestnikom i tym którzy przyczynili się do powodzenia tego wydarzenia SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!Leszek Mańkowski na prostej do lądowania

Ląduje Paweł Rey

P.S. Kolejne pięćdziesięciolecie rozpocząłem dzisiaj trzema pięknym skokami w wingsuicie na strefie Skydive Nowy Targ"


https://dlapilota.pl/wiadomosci/polska/50-lecie-dzialalnosci-lotniczej-trzech-skoczkow-i-pilotow?fbclid=IwAR27za_n9bEXtPqzE-Hud88kg_f3iIoO9ktHZ4j-tJsMv3jhDOfZfMX12f444 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page