top of page

Bocian nad Tatrami - historia szybowcowego rekordu wysokości lotu

Niedzielne popołudnie i wieczór w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu upłynął pod znakiem lotnictwa, a to za sprawą Aeroklubu Nowy Targ oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Głównym celem było przypomnienie o wydarzeniach sprzed blisko sześciu dekad.


Od lewej Jakub Mitek, Jan Tarczoń, Sebastian Kawa, Robert Koprowski

W listopadzie 1966 roku dwaj piloci - Stanisław Józefczak i Jan Tarczoń ustanowili rekord świata i rekordy krajowe w wysokości lotu. Są to: wysokość absolutna – 12560 m, wysokość przewyższenia – 11680 m, oraz rekord świata w przewyższeniu – 11680 m. Przed rokiem nowotarskie lotnisko odwiedził ppłk pil. Jan Tarczoń. Zrealizowany został wówczas film dokumentalny "Bocian nad Tatrami - historia szybowcowego rekordu wysokości lotu", który dziś zaprezentowano. W czasie kręcenia filmu wykorzystano oryginalny szybowiec SZD 9 Bocian D o znakach SP-2029, dokładnie ten egzemplarz na którym wykonano rekordowy lot!

Bohaterami wieczoru byli Jan Tarczoń i wielokrotny szybowcowy mistrz świata Sebastian Kawa. Rozmowę prowadził wicedyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pan Jakub Mitek oraz - w roli gospodarza - Robert Koprowski z Aeroklubu Nowy Targ. Na scenie, w tle, pojawił się także szybowiec jednomiejscowy Mucha 22 C std, na jakiej w tamtych latach wykonywano loty falowe. Zainteresowanie filmem przeszło najśmielsze marzenia twórców. Sala była pełna mieszkańców Nowego Targu, ale też i lotników, którzy przybyli z najdalszych zakątków Polski. To było prawdziwe, lotnicze święto!


Oryginalny szybowiec Bocian D SP-2029 na którym ustanowiono rekord świata

A po projekcji filmu odbyła się nadzwyczaj interesująca rozmowa, w której Jan Tarczoń wspominał szczegóły tamtego, pamiętnego lotu, oraz późniejsze losy głównego bohatera, Stanisława Józefczaka.

A później, w kawiarni odbyło się nieoficjalne spotkanie lotników, na którym ciekawych rozmów nie było końca. Piękne to było wydarzenie! Dodatkowo w holu MCK otwarta została wystawa pięknych zdjęć z lotów szybowcowych nad Tatrami i fali tatrzańskiej, wykonanych przez utalentowanego pilota ANT, Jakuba Śwista, lotnika wywodzącego się z lotniczej rodziny ze wspaniałymi tradycjami. Pojawiły się także stoiska promocyjne Aeroklubu Nowy Targ, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa i Wojskowego Centrum Rekrutacji.


Od Lewej Jakub Mitek, Krystyna Mańkowska, Jan Tarczoń, małżonka płk Owczarka, gen. pil. Jacek Pszczoła, Henryk Serda, płk pil. Andrzej Owczarek, Leszek Mańkowski, na wózku siedzi pilot Maksym Czyżewski


Płk pil. Jan Tarczoń, uczestnik tamtego, pamiętnego lotu.
Szybowiec w locie na falę tatrzańską.

93 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page