top of page

Budowa pomnika „Chwała Lotnikom Polskim” wkroczyła w decydującą fazę.

4 lipca br, w Warszawie odbyło się posiedzenie Komitetu Budowy Pomnika. Rozpoczęło się od wizji lokalnej przeprowadzonej na warszawskich Powązkach. Członkowie KBP mieli okazje zobaczyć niemal w całości ukończony cokół w kształcie pasa startowego z emblematami.

Trzeba przyznać, że wygląda imponująco. Na chwilę obecną brakuje tylko płyt, które będą zamontowane już po wykonaniu i dopasowaniu „samolotu”. Ten zaś jest wykonywany w specjalistycznym zakładzie „Austenit – Sztajerwald”, skąd pochodzą udostępnione przez twórcę Pomnika – mgr inż. arch. Piotra Kudelskiego – zamieszczone zdjęcia.

W trakcie posiedzenia jego członkowie odnieśli się do wykonawstwa dzieła, zadając pytania jego twórcy. Pan architekt Piotr Kudelski udzielił obszernych wyjaśnień, z których w konkluzji wynika, że budowa dzieła jest niezagrożona, tzn Pomnik jako całość ma stanąć i być ukończony do końca lipca. W pierwszym tygodniu sierpnia przeprowadzone zostaną prace wykończeniowe związane z plantowaniem gruntu i położeniem trawy. Pomnik ma być całkowicie gotowy na dwa tygodnie przed jego odsłonięciem.

Szczegółowo omawiano ceremonię odsłonięcia, którą może zaszczycić swym udziałem Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Planowany jest udział pocztów sztandarowych stowarzyszeń lotniczych wojskowych i cywilnych. Przypomnę, że ceremonia odsłonięcia Pomnika odbędzie się w dniu 28 sierpnia 2018 roku na Powązkach Wojskowych o godzinie 12.00.

Omówiono również sprawy finansowe które referował skarbnik, pan płk Stefan Rybiński. Budżet budowy się spina, więc można być dobrej myśli. Zapoznaliśmy się również z postępami prac związanych z wydaniem okolicznościowych albumów, które są niemal gotowe. Omówiono również wyróżnienia dla darczyńców i najbardziej zasłużonych członków KBP. Ustalono również listę zaproszonych na uroczystości gości. Następny termin zebrania KPB został wstępnie ustalony na początek sierpnia.

P.S. W trakcie posiedzenia miała miejsce miła uroczystość. Oto bowiem minęła 40 rocznica lotu w kosmos pierwszego polskiego kosmonauty – generała pilota kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego – członka komitetu budowy. Lot odbył się 27.06 – 5.07.1978 r. Wszyscy zgromadzeni złożyli Generałowi życzenia wszelkiej pomyślności, ale największym zaskoczeniem były życzenia przesłane bezpośrednio z orbity okołoziemskiej przez kolegów kosmonautów rosyjskich. 🙂

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page