Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim jest największym z czterech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski.
Znajdują się na nim groby 493 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii(343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (15). Są tam również trzy mogiły nieznanych żołnierzy, 24 cywilów i tablice upamiętniające 2 żołnierzy brytyjskich pochowanych pierwotnie na Cmentarzu Żydowskim Krolenskahta, których groby już nie istnieją.
Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce oraz lotników, którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego lub bombardowania hitlerowskich Niemiec.
Podczas tej uroczystości pamiętamy o wszystkich członkach Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej. Pamiętamy o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali na swej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej.
Akt pamięci odczytał Pułkownik Daniel Geleyn z RCAF:
Pamiętajmy przed Bogiem, i polećmy Jego opiece tych, którzy polegli dla swego kraju podczas wojny, tych których znaliśmy i których zachowujemy w pamięci a także wszystkich tych, którzy żyli i zginęli służąc obronie ludzkości.
„Nie zestarzeją się jak starzejemy się my, Którzy tu pozostaliśmy.
Wiek podeszły nie skruszy Ni lata nie złamią.
O zachodzie słońca i o poranku Będziemy o nich pamiętać”
W tym roku w uroczystościach wzięli udział: pani Alexandra Bugailiskis – Ambasador Kanady, pułkownik Daniel Geleyn – Attache wojskowy, Attache wojskowy Wielkiej Brytanii w Polsce, Group Captain David Houghton, Konsul Honorowy Wielkiej Brytanii w Polsce – Kazimierz Karasiński, Wojewoda Małopolski – Jerzy Miller, politycy, działacze społeczni, seniorzy lotnictwa i młodzież. Kwiaty pod pomnikiem złożyli między innymi przedstawiciele Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego. Po uroczystościach odbyło się spotkanie przy herbacie w restauracji „Zbrojownia”, gdzie Pani Ambasador i Wojewoda Małopolski wygłosili okolicznościowe przemówienia.
Comments