top of page

Dzień Pamięci poległych żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej - Remembrance Day

Małopolskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów odbyły się 23 listopada przy Kwaterze Żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów na Cmentarzu Rakowickim.


Od lewej: Jan Kujawski, Tomasz Kosecki, Krystyna Mańkowska, Andrzej Chytkowski i Krzysztof Radwan

Jak co roku w kwaterze brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim spotkali się Pani Ambasador Brytyjska, przedstawiciele władz Miasta Krakowa, przedstawicielstwa

wojskowego państw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, żołnierze brytyjscy, przedstawiciele krakowskich jednostek wojskowych oraz stowarzyszenia, uczniowie szkół angielskojęzycznych i mieszkańcy Krakowa.

Obecni byli przedstawiciele Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Po odczytaniu modlitw w języku angielskim i polskim delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem oraz zapaliły znicze na grobach polskich pilotów z czasów II Wojny Światowej pochowanych na terenie Cmentarza Wojennego Wspólnoty Brytyjskiej.

Remembrance Day jest to święto obchodzone w państwach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów 11 listopada, dla oddania honorów wszystkim poległym żołnierzom brytyjskim. Upamiętnia ono podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową. Symbolem tego dnia są czerwone maki (ang. Poppy Day) wpinane w klapy marynarek. Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z czterech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 493 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (15). Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce oraz lotników, którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla warszawskich powstańców lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec.

Krakowski KSL reprezentowali: Krystyna i Leszek Mańkowscy, Krzysztof Radwan, Andrzej Chytkowski, Jan Kujawski.

Foto Jan Kujawski

58 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page