top of page

Eskadrylla Niepodległej Rzeczypospolitej.

Wczoraj w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyło się patriotyczne spotkanie dzieci z krakowskich – i nie tylko – szkół. Spotkanie miało na celu upamiętnienie odbicia lotniska Rakowice-Czyżyny przez żołnierzy pod dowództwem ówczesnego kapitana a później pułkownika – Romana Florera.

Było to pierwsze lotnisko Rzeczypospolitej. W ten sposób ci dzielni ludzie i patrioci ocalili ponad 50 samolotów, którymi zamierzali uciec austriaccy piloci. Zapobiegli też rozgrabieniu magazynów. 98 rocznicę tego wydarzenia będziemy obchodzili 30-31.10.2016 roku. W ramach wspólnego święta przygotowanego przez Dyrekcję z gronem pedagogicznym i uczniów szkoły podst. nr 129, rozpoczętego od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Lotników, odbył się konkurs pieśni patriotycznej w którym wystąpiło 16 chórów i solistów. Konkurs oceniany był przez jury złożone z reprezentantów KKSL, SSLW RP o/ Kraków, lotników 8 BLTr oraz samorządowców krakowskich. Jury przewodniczył Leszek Mańkowski.

Wyłoniono zwycięzców – osobno w kategorii: chór i solista. W kategorii solistów wygrał zespół PSP Sióstr Salezjanek z utworem „Cisza, modlitwa katyńska” i reprezentantka SP nr 26, która pięknie zaśpiewała piosenkę p.t. „Serce w plecaku”. W kategorii chórów przyznano dwie równorzędne nagrody: dla SP 26 za „Marsz lwowskich dzieci” i SP 129 za utwór-inscenizację „Leguny w niebie”. Wyróżniono chór SP nr 89 za piosenkę p.t. „Piechota”. Maluchy były świetne! Równolegle odbył się konkurs plastyczny, w którym wybraliśmy trzy najlepsze prace. Będą one wystawione na konkursie szczebla wojewódzkiego. Należy podkreślić, że poziom artystyczny obu konkursów był bardzo wysoki, a jak podkreśliła pani dyrektor SP 129, z roku na rok coraz wyższy J Dyrektor Muzeum Lotnictwa, Krzysztof Radwan może być dumny z projektu, który przed laty zapoczątkował, a który tak pięknie się rozwija. W imieniu KKSL gratuluję organizatorom i wykonawcom. Nasz klub reprezentowali: Leszek Mańkowski, Krzysztof Radwan, Krysia Mańkowska oraz Andrzej Chytkowski.

eskadrylla-kopiowanie-kopia
eskadrylla1-kopiowanie-kopia
eskadrylla2-kopiowanie-kopia
eskadrylla3-kopiowanie-kopia
eskadrylla4-kopiowanie-kopia
leguny-w-niebie-kopiowanie-kopia
leguny-w-niebie-2-kopiowanie-kopia
piechota-kopiowanie-kopia
serce-w-plecaku-kopiowanie-kopia
1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page