Szanowni Państwo
Pragniemy przedstawić Państwu materiał dotyczący obchodów 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Kraków. Niech uroczystość ku chwale lokalnych bohaterów jednoczy wszystkie pokolenia.
Pragnę zwrócić Państwa uwagę na fakt, że tegoroczna Eskadrylla została zorganizowana z zachowaniem dystansu społecznego, ale niech ten dystans nie odnosi się do budowania ciągłości historycznej. Jestem dumna z młodych ludzi, że zechcieli poświęcić czas na refleksję nad dziejami kraju, takiego kraju...
Eskadrylla Niepodległej Rzeczypospolitej to szeroko zakrojony projekt mający na celu wspieranie
dzieci i młodzieży w odkrywaniu uniwersalnych wartości, jakimi są prawda, dobro i piękno oraz
budzenie refleksji nad dziejami ojczyzny. Uroczystość ku czci wyzwolicieli Krakowa z 1918 r.
zainicjowana przez Krzysztofa Radwana, dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, a
organizowana przez Szkołę Podstawową nr 129 im. Kornela Makuszyńskiego, od wielu lat skupia dużą grupę miłośników historii i tradycji, a uczniowie, animatorzy wpisanych w święto propozycji edukacyjnych, czują się spadkobiercami minionych pokoleń. Wspomniany projekt ma charakter cykliczny.
Od dekady punktem kulminacyjnym Eskadrylli Niepodległej Rzeczypospolitej jest międzyszkolny
konkurs pieśni patriotycznych skupiający miłośników sztuki. W tym wyjątkowym roku społecznej izolacji nie może zabraknąć choćby symbolicznego upamiętnienia bohaterów wydarzeń sprzed 102 lat. Zadbali o to uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie inspirowani przez panią Katarzynę Wilkosz.
Eskadrylla Niepodległej Rzeczypospolitej to przedsięwzięcie edukacyjne służące formowaniu postaw i wprowadzaniu młodych ludzi w świat wartości w myśl sentencji Platona: Myśleć, to co prawdziwe, czuć, to co piękne i kochać, co dobre – w tym cel rozumnego życia.
Łączę wyrazy szacunku
Beata Ciepły
koordynatorka Eskadrylli Niepodległej Rzeczypospolitej
Comments