top of page

Generał Józef Haller spogląda na swoje Jurczyce z nowego pomnika.

Jurczyce, to wioska w gminie Skawina, w której przyszedł na świat gen. broni Józef Haller. Tutaj w piątkowe popołudnie 13 sierpnia 2021 r. w 148. rocznicę urodzin generała odsłonięty został pomnik dowódcy Błękitnej Armii. Stanął w pobliżu Izby Hallera, a fundatorami byli Grażyna i Adam Woźniczkowie.

Uważam, że gen. Józef Haller, jest wciąż za mało pokazywany, promowany, honorowany w gminie Skawina. Chociaż niedługi czas spędził w tej okolicy, bo wyjechał stąd w wieku 9 lat, to rodzina Hallerów została i jest wciąż jedną z najsławniejszych i najznamienitszych w gminie Skawina - mówi Adam Woźniczka, twórca prywatnej Izby Hallera, kolekcjoner pamiątek po generale. Pasję zbierania pamiątek po Hallerze i całej rodzinie zaszczepiła u Adama Woźniczki jego teściowa, która była pokojówką u Hallerów i godzinami opowiadała jak zacną, katolicką, kulturalną rodziną byli jej pracodawcy. Dziś w Jurczycach są dwa pomniki poświęcone Hallerowi - popiersie odsłonięte z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2018 roku oraz nowy pomnik - powstały z prywatnej inicjatywy pasjonata historii, który w piątkowe popołudnie odsłaniali: Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka (gdzie w 1920 roku generał dokonał zaślubin Polski z morzem) oraz wiceburmistrz Skawiny Witold Grabiec.

Pomnik ma około 4 metry wysokości Jest to płaskorzeźba autorstwa artysty Andrzeja Kołaczyńskiego. Haller na tym pomniku jest naturalnego wzrostu, a według historyków miał 175 czy 178 cm wzrostu. Tutaj u nas stoi na dwumetrowym cokole - mówi Adam Woźniczka. Po odsłonięciu pomnik został poświęcony przez ks. Błażeja Górskiego ze Zwierzyńca koło Zamościa. Kapłan należącego do Szwadronu Kawalerii Ochotniczej przywiózł ze sobą zabytkowy ołtarz polowy, przy którym odprawił mszę. W uroczystościach oprócz gości z wielu stron kraju byli też przedstawicieli różnych środowisk w gminie Skawina m.in. z pocztami sztandarowymi przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Radziszowie, 1 Skawińska Drużyna Harcerzy "Korzenie" im. Gen. Józefa Hallera oraz licealiści z Nowego Targu z klasy mundurowej Prywatnego LO. Organizacje lotnicze reprezentowały: Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa i Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP o/Kraków.79 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page