top of page

Iskry Tadeusza Sołtyka mają już 50 lat.

Tak, tak. To mija już 50 lat od skonstruowania pierwszego polskiego samolotu napędzanego silnikiem turboodrzutowym. A twórcą jego był  inż. Tadeusz Sołtyk. Był to kolejny, jedenasty projekt realizowany przez tego wybitnego konstruktora, stąd oznaczenie TS 11.

Dzisiaj w Muzeum Lotnictwa Polskiego otwarto wystawę poświęconą temu świetnemu samolotowi, na którym wychowały się pokolenia polskich pilotów. I nie tylko, ponieważ samolot ten był z powodzenie sprzedawany również za granicę. Największym odbiorcą były Siły Powietrzne Indii, które zakupiły kilkadziesiąt Iskier i eksploatowały do późnych dziewięćdziesiątych lat. Że jest to samolot bardzo dobry świadczyć może fakt, że lata na nim nasz eksportowy zespół akrobacyjny – „Biało-czerwone Iskry”.

Otwarcia wystawy dokonał dyrektor MLP – Krzysztof Radwan – w asyście trzech pilotów zespołu. Specjalnie na tą uroczystość przybyli wraz z małżonkami: ppłk pil. Dariusz Karwowski, mjr pil.  Mariusz Szymla i płk  pil.  Jerzy Leń. Nasi goście honorowi otrzymali od przybyłych na wystawę gromkie brawa do których my również się dołączamy. Przypomnę, że trudno wyobrazić sobie Małopolski Piknik Lotniczy bez pięknych i precyzyjnych pokazów naszego ulubionego zespołu.

Po powitaniu i przemówieniach głos zabrał Jan Hoffmann, który zapoznał zgromadzonych z historią powstania tej maszyny. Pan Janek słynący z ogromnej wiedzy historycznej i barwnego sposobu jej przekazywania wygłosił dwugodzinny wykład.

Poniżej załączam kilka fotek wykonanych podczas otwarcia wystawy. Więcej na temat wystawy można przeczytać na stronie www.muzeumlotnictwa.pl

Leszek Mańkowski


Iskry
Iskra ma juz 50 lat 001
Iskra ma juz 50 lat 012
Iskra ma juz 50 lat 004
Iskra ma juz 50 lat 013
Iskra ma juz 50 lat 014
3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page