top of page

Lotniczy „opłatek” w MLP po raz piąty

Już po raz piąty w Muzeum Lotnictwa Polskiego spotkali się lotnicy reprezentujący wszystkie rodzaje lotnictwa. Piloci, nawigatorzy, mechanicy, działacze i wreszcie ci najstarsi – seniorzy lotnictwa. Spotkanie odbyło się 15 grudnia w piątek, a organizatorem był Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa wraz z Muzeum Lotnictwa Polskiego.

W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć lotników z: Aeroklubu Krakowskiego, Podhalańskiego, Nowy Targ, Fundacji Wiedeńczyk, Małopolskiego Klubu Paralotniowego, Rybnickiego Klubu Paralotniowego, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego oraz seniorów z Krakowskiego KSL w roli gospodarzy.

Z małym poślizgiem spowodowanym krakowskimi korkami, kilkanaście minut po 17-tej rozpoczęliśmy spotkanie powitaniem gości. Zaproszonych witali: dyrektor MLP, Krzysztof Radwan i prezes KKSL, Leszek Mańkowski.

Wśród zaproszonych byli: mjr Mieczysław Wojtasik VM – prezes Stowarzyszenia Pokoleń Żołnierzy Republiki Pińczowskiej, Dowódca 8 Bazy LTr, członkowie honorowi KKSL – płk pil. Henryk Boroń, o. Dominik Orczykowski, Krystyna Szymańska, płk pil. Czesław Kurczyna – prezes Małopolskiego Porozumienia Służb Mundurowych oraz prof. Jerzy Nowakowski.

Po przywitaniu gości nadszedł czas na wyróżnienia. W tym roku uhonorowaliśmy nadaniem medalu „Gloria Aviatoribus” latającą rodzinę Wieczorków, za Ich ogromny wkład w popularyzację sportu samolotowego w kraju i za granicą. Osiągnięcia Rodziny są ewenementem na skalę światową! Medal przyznała Kapituła Życzliwych Awiatorów Krakowskiego KSL. Medal z rąk Krzysztofa Radwana i Leszka Mańkowskiego odebrał senior Rodziny – Marian Wieczorek.

Kolejnym wyróżnionym był Antoni Nowak, właściciel Zakładu Naprawy Sprzętu Lotniczego, który za całokształt działalności związanej z remontami i utrzymaniem floty samolotów i szybowców a także osobistą działalność społeczną, został wyróżniony przez Radę Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego „Medalem Rady”.

Wielkie podziękowania za pomoc w działalności statutowej Klubu należą się: Prof. Jerzemu Nowakowskiemu, Dowództwu 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic, mjr Mieczysławowi Wojtasikowi VM, Zbigniewowi Frączkowi oraz Lucjanowi Wójcikowi. Wyżej wymienieni zostali nagrodzeni okolicznościowymi ryngrafami. Wręczono również legitymacje nowo przyjętym członkom Klubu.

Po części oficjalnej ojciec Dominik Orczykowski zmówił krótką modlitwę i poświęcił opłatki. Blisko 150 uczestników spotkania składało sobie życzenia, wśród których dominowało życzenie zdrowia…

A później był kolacja. W jej trakcie zmontowaliśmy chórek damsko-męski i odśpiewali cztery kolędy. To oczywiście tylko na rozgrzewkę, bo po krótkiej przerwie śpiewaliśmy znowu. Ale hitem – po raz kolejny – było odśpiewanie „Marsza Lotników”, który w moim mniemaniu wyszedł znakomicie, za co należą się brawa wykonawcom.

Korzystając z tak wyśmienitej okazji prezes Aeroklubu Krakowskiego, Marek Długosz podziękował ustępującemu dyrektorowi AK – pani Sabinie Hawryłko za 5-letnią pracę i obdarował drobnym upominkiem. Przedstawiono też nowego dyrektora, który obejmie obowiązki z dniem 1 stycznia 2018 roku

W tym roku atrakcją wieczoru były pokazy precyzyjnego latania modelem samolotu zdalnie sterowanego między miniaturowymi, dmuchanymi pylonami. Trasa została rozstawiona w głównej hali wystawowej tak, by można było obserwować loty z piętra. Mistrzowskim pilotażem popisywał się młody, ale już utytułowany zawodnik Aeroklubu Krakowskiego, Adam Koszałka wspierany przez ojca, Krzysztofa. Pokazy trwały do późnych godzin. Dziękujemy serdecznie Adasiowi za przyjęcie zaproszenia i zademonstrowanie kunsztu pilotażu.

Sympatyczne i – jak się okazuje – bardzo potrzebne spotkanie lotniczych pokoleń trwało niemal do północy. W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania oraz życzę wszelkiej pomyślności w 2018 roku.

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page