21 czerwca odszedł do „Niebieskiej Eskadry” harcerz, pilot i poeta. Wspaniały kolega, autor wielu opracowań historycznych. Laureat konkursów literackich. Uroczystości pogrzebowe odbyły sie 24.06.2017 r. w Mielcu na starym cmentarzu parafialnym. Zgodnie z wyrażoną wcześniej wolą żegnała go tylko najbliższa rodzina.
Cześć Jego Pamięci!
DZIAŁOWSKI Mieczysław por. pil. Mieczysława i Heleny z d. Gorczyca ur. 9 stycznia 1930 Kraków. Odznaczenia: „Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia polski”, „Krzyż Armii Krajowej”, Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
W grudniu 1943 wstąpił do harcerskiej organizacji konspiracyjnej „Szare Szeregi”. Pseudonim „Czarny”. Od 1945 członek Aeroklubu Mieleckiego, sekcja modelarska. W 1947 ukończył teoretyczny, a następnie na lotnisku w Bodzowie, praktyczny kurs szybowcowy. Doskonalił umiejętności na lotniskach w Mielcu, Jasionce k. Rzeszowa i Lęborku. 1 września 1951 wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. 29 kwietnia 1953 usunięty ze szkoły, za nie uznawaną wówczas, choć chlubną, przedwojenną działalność lotniczą ojca i wuja. Podjął pracę jako kontroler techniczny w WSK-PZL Mielec. W 1955 pracował jako odbiorca wojskowy sprzętu lotniczego, w 21 Przedsiębiorstwie Wojskowym przy WSK. Od 1968 kierownik wydziału metalurgicznego w WSK-PZL Mielec. W 1972 został głównym mechanikiem, a w 1984 kierownikiem zakładu pojazdów MELEX. Od 1989 kierownik budowy odlewni, w zakresie wyposażenia stanowisk, oraz uruchomienia produkcji odlewów. Po uruchomieniu jej kierował nią do przejścia na emeryturę. Przewodniczący sekcji historycznej Aeroklubu Mieleckiego. Autor pięciu książek, w tym dwóch poświęconych lotnictwu Nalot 142 godziny. Latał na szybowcach: Jeżyk, Żuraw, Mucha, Salamandra, Komar, Bocian, oraz samolotach: CSS-13, Zlin-26, UTB, Po-2. Pisał piękne poezje i fraszki. Był wieloletnim członkiem Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.
Comments