top of page

Mikołajkowo-świąteczne spotkanie lotniarzy w GSS Żar

W sobotni wieczór 16 grudnia w gościnnych progach Górskiej Szkoły Szybowcowej Żar spotkali się lotniarze reprezentujący wszystkie pokolenia miłośników tego pięknego sportu.Lotniarstwo w Polsce ma już ponad 45 lat, więc śmiało można mówić o co najmniej dwóch pokoleniach.

Współorganizatorem spotkania był Andrzej Miciński, jeden z najstarszych polskich lotniarzy, a w początkach lotniarstwa etatowy instruktor w GSS Żar. Kiedy około siedemnastej udało nam się dojechać z Ochotnicy Górnej, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystościach poświęconych załodze bombowca California Rocket, uczestnicy słuchali  właśnie informacji dotyczących zmarłego niedawno, słynnego konstruktora lotni – i nie tylko – Zdzisława SZNAPKI ze Skoczowa. Zdzisław było konstruktorem słynnej linii lotni „Kanion”, na których latały całe rzesze pilotów. Ja również miałem przyjemność latania na lotniach Kanion Alfa i Bravo. W zacnym gronie zastanawialiśmy się jak uczcić pamięć naszego kolegi – jednego z prekursorów tego pięknego sportu. Zaproponowałem wykonanie pamiątkowego medalionu z brązu i umieszczenie go na ścianie w hallu GSS Żar pośród medalionów osób szczególnie zasłużonych dla Szkoły Szybowcowej. Wszak nasz kolega pół swojego życia poświęcił idei swobodnego żeglowania w przestrzeni przy pomocy skrzydeł zbliżonych do tych, jakie używali prekursorzy szybownictwa – Otto Lilienthal i Czesław Tański. Pomysł ten spodobał się zebranym i zostałem upoważniony do jego realizacji.


Instruktor lotniowy i konstruktor Zdzisław Sznapka

Kolejnym pomysłem jest zorganizowanie wystawy lotniowej w ramach 100-lecia Polskiego Lotnictwa, która byłaby umiejscowiona w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Pomysł zgromadzenia 20-30 lotni stanowiących przekrój myśli konstrukcyjnej od początku lat siedemdziesiątych do współczesności przypadł do gustu dyrektorowi Muzeum, Krzysztofowi Radwanowi. Również zgromadzeni na Żarze koledzy zaoferowali pomoc przy organizacji przedsięwzięcia. Mamy już pierwsze deklaracje dostarczenia konkretnych modeli lotni. Szczegółowy wykaz lotni potrzebnych do realizacji wystawy podam na grupie dyskusyjnej „lotnie”

Wstępnie wystawa ma się odbyć w miesiącach listopad – grudzień 2018, tak by nie kolidować z sezonem lotnym. Resztę wieczoru uczestnicy spotkania spędzili w kawiarni przy małym co nieco oraz niekończących się rozmowach – oczywiście o lataniu. A my – czyli Krysia i Leszek – późnym wieczorem pomknęliśmy do Podolan, bo wcześnie rano udawaliśmy się do Stalowej Woli, gdzie czekało nas kolejne zadanie… 🙂


Zdzisław Sznapka na lotni Kanion Piko

Leszek Mańkowski startuje z Nosala na lotni Kanion Bravo

Wszystkie zdjęcia wykonał Henryk Falandysz.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Коментарі


bottom of page