W ubiegłą sobotę, 24 września, na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Henrykowi SIĘDZE OSOŃSKIEMU, założycielowi i komendantowi Ośrodka Szkolenia Szybowcowego na Górze Osona koło Częstochowy.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: rodzina, władze samorządowe, uczniowie zaprzyjaźnionych szkół. Wystąpiły cztery poczty sztandarowe. Wśród uczestników uroczystości było pięciu absolwentów szkoły na Osonie, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Prezes Aeroklubu Polskiego, Włodzimierz Skalik przywitał zaproszonych gości a prezes częstochowskiego KSL, Roman Antonowicz przedstawił obszerną biografię Henryka. Panowi ci wraz z rodziną i weteranami Szkoły wspólnie odsłonili tablicę, którą następnie poświęcił ksiądz. Pod tablicą złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się do hangaru, gdzie przygotowano poczęstunek. Tam, przy gorącym żurku i czymś słodkim była okazja do porozmawiania z kolegami z „medalikowa” jak ich kiedyś nazywaliśmy… Na uroczystości tej reprezentowałem Radę Seniorów Lotnictwa, a wspólnie z wiceprezesem Krzysztofem Radwanem – Krakowski KSL
„Henryk Sięga przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1938 roku w Szkole Szybowcowej Polichno – Pińczów, gdzie uzyskał kolejno kategorie wyszkolenia ABC i wyczynową D. Tam też odbył praktykę instruktora szybowcowego. Na lotnisku w Masłowie k/Kielc ukończył kurs lotów holowanych za samolotem. Tam też w 1939 roku uzyskał warunki do srebrnej odznaki szybowcowej nr 210. W okresie wojny prowadził działalność konspiracyjną w strukturach lotniczych AK. W 1945 roku Henryk ukończył kurs instruktorski i w Częstochowie zaczął organizować szkołę szybowcową. Jego wybór padł na górę Osona k/ Częstochowy. Po wykonaniu pomiarów i rozminowaniu terenu przystąpiono do niwelacji pola wzlotów. Pieniądze na ten cel pochodziły ze zbiórek i kwest. 23 września 1945 roku w obecności przedstawicieli DLC Henryk Siega wykonuje pierwsze loty! Ośrodek otrzymuje subwencje na rozwój i pomoc władz. Ośrodek wówczas dysponował 9-cioma szybowcami szkolnymi. Szkoła prowadziła szkolenia do 1949 roku, kiedy to w wyniku reorganizacji zamknięto w Polsce ponad 40 szkół, w tym i Osonę, a kadrę po weryfikacji odsunięto od prowadzenia działalności lotniczej. Po odwilży w 1956 roku Henryk Sięga zakłada Komisję Historyczną przy Aeroklubie Częstochowskim. W 1965 roku wyjeżdża wraz z rodziną na stałe z kraju. W 1986 roku bierze udział w spotkaniu koleżeńskim szybowników z okazji 40 lecia Ogólnopolskiej Konferencji Szybowcowej, w Jeżowie Sudeckim. W czasie powrotu do Szwecji umiera na zawał serca…”
Tą mocno skróconą notkę biograficzną napisałem na podstawie obszernego opracowania wykonanego przez kolegów z Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Częstochowskiego.
Comments