top of page

Ostatnie pożegnanie Janusza TARKOWSKIEGO

W poniedziałek odprowadziliśmy w ostatnią drogę naszego Kolegę i Przyjaciela – Janusza Tarkowskiego. Przybyli Jego przyjaciele, koledzy i współpracownicy z różnych dziedzin lotnictwa w których się spełniał.  Mszę odprawił nasz niezawodny ojciec Dominik Orczykowski, a słowo pożegnania wygłosił prezes, Zbigniew Sobeńko. Po zakończonej ceremonii rodzina zaprosiła nas na poczęstunek, gdzie była okazja powspominać tego wspaniałego pilota i co najważniejsze Człowieka. Będzie Go nam brakowało…

Poniżej zamieszczam ostatnie pożegnanie wygłoszone przez Prezesa, a napisane przez Marię Pląder – sekretarza Klubu.Żegnamy dzisiaj naszego Drogiego Kolegę i Przyjaciela – honorowego członka Aeroklubu Krakowskiego i długoletniego członka Krakowskiego Klubu Seniorów lotnictwa – Janusza TARKOWSKIEGO.

Od najmłodszych lat przeżywał trudy życia. mając 16 lat podczas II wojny światowej w 1943 roku został wywieziony na roboty do Niemiec. Pracował jako robotnik w Karlsruhe.

Wrócił do Polski w 1946 roku. marzył o lataniu. Jednak odbywał służbę wojskową w Szkolnej Kompanii Oficerów Rezerwy w Kielcach.

W 1952 roku Jego marzenia o lotnictwie spełniły się. Przeszedł szkoleniew centrum Wyszkolenia Instruktorów Szybowcowych w Jeżowie Sudeckim i podjął pracę zawodową. Pełnił tam także obowiązki Szefa Wyszkolenia.

Jako instruktor pilot samolotowy  szybowcowy pracował w Aeroklubie Krakowskim 25 lat.

Był pilotem agrolotnikiem. Latając w Afryce uległ wypadkowi lotniczemu w 1971 roku.

Wyszkolił bardzo wielu pilotów sportowych oraz jako starszy instruktor – pilot  w Ośrodku Szkolenia Personelu Lotniczego w Rzeszowie ponad setkę pilotów do lotnictwa Komunikacyjnego dla Polskich Linii Lotniczych „LOT”.

Wykonał na 15 typach samolotów ponad 15.000 lotów w ogólnym czasie 5000 godzin i na 19 tyupach szybowców wylatał 1000 godzin.

Przez wiele lat pracował społecznie jako sędzia lotniczy na zawodach samolotowych seniorów i Juniorów, w tym w Krakowie podczas Mistrzostw Europy i Polski oraz corocznie organizowanego „Lotu Południowo – Zachodniej Polski im. kpt F. Zwirki”

Jego wychowankiem był Marian Wieczorek, który wraz z braćmi Wacławem i Krzysztofem zdobywali najwyższe laury mistrzostw świata i Europy, rozsławiając Kraków i Polskę.

Przez 27 lat był członkiem Państwowej Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej przeprowadzając egzaminy praktyczne na samolotach i szybowcach.W latach 1959 – 1985 był członkiem Okręgowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych w Krakowie, jako specjalista od szkolenia lotniczego.

Za pracę zawodową i społeczną wielokrotnie odznaczany i wyróżniany.

Został uhonorowany „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski”, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Dowództwa Wojsk Lotniczych. Posiadał tytuł i odznakę „Zasłużonego działacza Lotnictwa Sportowego”, Błóękitne skrzydła” srebrną odznakę ”Za zasługi dla Miasta Krakowa”, oraz odznakę „Honoris Gratia” nadana przez Prezydenta Krakowa, medal „Poszkodowanym przez III Rzeszę” oraz inne wyróżnienia.

Odszedł szlachetny, bardzo zasłużony dla lotnictwa człowiek, patriota, wspaniały i serdeczny Kolega.Cześc Jego Pamięci

Rodzinie Zmarłego przekazujemy wyrazy żalu i współczucia.

Tekst  Maria Pląder                                    Wygłosił Prezes KKSL

                                                                       Zbigniew Sobeńko


Janusz Tarkowski 109
Janusz Tarkowski 112
Janusz Tarkowski 132
Janusz Tarkowski 143
Janusz Tarkowski 150
Janusz Tarkowski 154
Janusz Tarkowski 158
Janusz Tarkowski 164
Janusz Tarkowski 171
Janusz Tarkowski 173
Janusz Tarkowski 177
Janusz Tarkowski 193
2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page