top of page

Ostatnie pożegnanie kpt Jerzego Saryusz – RomiszewskiegoJerzy Saryusz-Romiszewski

Dzisiaj na Cmentarzu Mogilskim w Nowej Hucie pożegnaliśmy naszego klubowego Kolegę. Zmarł 22.02.2014 roku. Żył 87 lat . W czasie II wojny światowej był żołnierzem 24 DP AK w Obwodzie Jarosławskim, Okręgu Kraków. Brał udział w wielu akcjach sabotażowo – dywersyjnych na terenie Jarosławia i akcjach rozbrajania Niemców, a lipcu 1944 roku w akcji „Burza”.

Po wkroczeniu armii radzieckiej i zagrożeniu aresztowaniem ze strony NKWD, w grudniu 1944 roku – na polecenie swojego dowódcy – wstąpił do LWP. Został skierowany do szkoły oficerskiej którą skończył w 1945 roku. Służył do 1954 roku kiedy to będąc w stopniu kapitana i dowodząc samodzielnym batalionem ochrony lotnisk został usunięty z armii jako „element niepewny”. Po zwolnieniu z wojska podjął pracę w Nowej Hucie oraz studia na Politechnice Krakowskiej, którą ukończył w 1958 roku uzyskując tytuł inżyniera budowy maszyn. Pracował i działał społecznie miedzy innymi w LOK-u. Niestrudzony działacz Solidarności, której był bardzo aktywnym członkiem. Był członkiem zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Posiadał wiele odznaczeń wojskowych i cywilnych. Był skoczkiem spadochronowym i pilotem sportowym.

Odszedł człowiek prawy i wzorowy żołnierz, a żegnali Go rodzina, Przyjaciele i kombatanci.

Cześć Jego Pamięci

KKSL reprezentowali: Mieczysław Bułat, który uroczystość sfilmował i Leszek Mańkowski – autor zdjęć. W imieniu członków naszego Klubu złożyliśmy wiązankę kwiatów. Pogrzeb odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym z asystą kompanii honorowej i orkiestry.

Leszek Mańkowski

100_7147
100_7165
100_7169
100_7175
6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page