top of page
Zdjęcie autoraaerokrakparagliding

Placówka zrzutowa Wilga na Polankach nad Szczawą. 80. rocznica ostatnich zrzutów do okupowanej Polski.

Zaktualizowano: 31 gru 2024

W niedzielę 29 grudnia 2024 roku o godzinie 12.00, na Polankach nad Szczawą miało miejsce szczególne wydarzenie. Obchodziliśmy 80, rocznicę ostatnich zrzutów do okupowanej Polski, wykonanych na palcówkę Wilga.



W ramach uroczystości odbyła się rekonstrukcja historyczna, której autorami byli członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej ze Słopnic, oraz piloci reprezentujący Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego z Łososiny Dolnej i Aeroklub Podhalański.

Rekonstrukcja zgromadziła liczną rzeszę mieszkańców Gminy Szczawa oraz turystów zainteresowanych bogatą historią tego miejsca.

Spiritus movens przedsięwzięcia – Paweł Sułkowski - stanął na wysokości zadania by spotkanie to było szczególnie uroczyste…

Pod obeliskiem poświęconym wydarzeniom sprzed lat w asyście kompani honorowej Straży Granicznej stawili się przedstawiciele rodzajów wojsk, władz powiatowych i gminnych , samorządowcy, seniorzy lotnictwa oraz organizacje kombatanckie. Odegrano Hymn Państwowy, odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Wiązankę kwiatów w imieniu Krakowskiego KSL złożyli Leszek i Krysia Mańkowscy oraz Paweł Rey.

O godzinie 12,40 pojawiły się samoloty. Przedefilowały w pobliżu rekonstrukcji w nienagannym szyku. Prowadzący, Jerzy Kołodziej na samolocie Tulak, za nim po lewej Janusz Miś na Jak-12, a po prawej Andrzej Sarata na Zlin 142. Całość zamykał Piotr Wszołek w historycznym samolocie RWD-5. Nie obyło się bez historycznego już, słodkiego zrzutu. Dzieciaki miały co robić, skrzętnie zbierając „dary z nieba”. Radości przy tym było co nie miara! W tym miejscu pragniemy podziękować naszym kolegom – pilotom za ich bezinteresowne zaangażowanie w tą wspaniałą lekcję historii i patriotyzmu.

W tym szczególnym, rocznicowym roku, uczestnicy rekonstrukcji mieli możliwość osobistego poznania naszych powietrznych bohaterów. Oto bowiem, po niespełna 40 minutach przyleciał do nas piękny śmigłowiec Bölkow Bo 105, który przywiózł n pokładzie naszych pilotów. Organizatorzy mieli rzadką możliwość osobistego wręczenia im podziękowań a publiczność nagrodziła Ich gromkimi oklaskami!

W czasie trwania całej rekonstrukcji pełną parą pracowały kuchnie polowe. Jedna – z pyszną grochówką, kawą i herbatą – z Koła Gospodyń Wiejskich ze Szczawy, druga pod kierownictwem właścicieli terenu – Państwa Dorulów – serwująca miejscowe pyszności. Zaangażowanie Państwa Urszuli i Stanisława Dorulów przerasta nasze najśmielsze oczekiwania. Empatia Pani Domu powoduje, że wszyscy rekonstruktorzy czują się tu jak u siebie. Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu za to co robicie dla ocalenia od zapomnienia historii zrzutów!

Ogromne podziękowania należą się Strażakom z OSP Szczawa, którzy zapewnili bezpieczeństwo i regulację ruchu. Pokazali swój profesjonalizm.

Dziękujemy jednostkom wojskowym za wystawienie swoich punktów informacyjnych, które przyciągnęły mnóstwo zainteresowanych. Można było zobaczyć i dotknąć broń używaną w WP, spadochrony, czy obejrzeć pojazd bojowy.

Dziękujemy również fotografom, którzy zapewnili obsługę uroczystość. Materiały ukażą się wkrótce. Zdjęcia do relacji wykonał członek KKSL, Paweł Rey.

Na koniec, nieskromnie dodam, że komentarz do części lotniczej prowadziłem osobiście, co sprawiło mi – jak zwykle – wielką przyjemność.

Leszek Mańkowski



8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page