top of page

Pożegnaliśmy Władysława BZUKAŁĘ...

Z wielkim smutkiem pożegnalismy Władysława BZUKAŁĘ.

Jednego z najstarszych, aktywnych członków KKSL i jednego z najstarszych członków Aeroklubu Krakowskiego, który odszedł do „Niebieskiej Eskadry” w wieku 87 lat, w dniu 19 listopada 2023 roku.

Władysław BZUKAŁA

Władysław BZUKAŁA urodził sie w Krakowie, 27 czerwca 1936 roku.

W roku 1953 zgłosił się na kurs mechaników lotniczych w Mrągowie. Po jego ukończeniu 1 lipca 1953 podjął pracę w Aeroklubie Krakowskim, jako mechanik.

6 grudnia 1956 r. został powołany do służby wojskowej w Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych w Zamościu, zdobywając specjalność mechanika samolotów wielozadaniowych. Po odbyciu służby wojskowej, 26 października 1958 roku powrócił do aeroklubu. 1 kwietnia 1964 przeszedł do pracy w Zespole Lotnictwa Sanitarnego w Krakowie. Odbył wiele szkoleń z zakresu obsługi śmigłowców. Przeszedł również szkolenie mechanika pokładowego. Był oddelegowany do pracy w Zakopanem jako ratownik TOPR obsługujący windę na pokładzie śmigłowca i jako mechanik pokładowy śmigłowca „Sokół”. Wykonał wiele lotów w ramach akcji „Serce”, dostarczając narządy do przeszczepów przeprowadzanych w krakowskiej klinice kardiochirurgii pod kierunkiem profesora Antoniego Dziadkowiaka. W Zakopanem pełnił społecznie dyżury ratownika w ramach Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W lipcu 1995 przeszedł na emeryturę. Posiadał nalot ok. 500 godzin. Latał na śmigłowcami: SM-1, SM-2, Mi-2, Sokół. Posiadał uprawnienia do obsługi samolotów: L-200 Morava, Jak-12, Cessna, Super Aero, PZL-101 Gawron, Po-2, CSS-13, S-13.

Drugi od lewej Władysław Bzukała odznaczony medalem Honoris Gratia

Za osiągnięcia na rzecz lotnictwa Państwowego i ratownictwa górskiego został odznaczony „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski" i „Złotym Krzyżem Zasługi” oraz Odznaką Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia. Za zasługi dla lotnictwa sportowego i ruchu senioralnego, Aeroklub Polski wyróżnił Go złotą odznaką „Za Zasługi dla Aeroklubu Polskiego”, a Prezydent Miasta Krakowa - odznaką „Honoris Gratia”.

Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa żegna oddanego członka i działacza. Wspaniałego kolegę i przyjaciela. Życzliwego, skromnego i zawsze uśmiechniętego człowieka. Takim Go zapamiętamy.

Cześć Jego Pamięci!!!

Pogrzeb naszego Przyjaciela odbył sie w Bolechowicach, 24 listopada 2023 roku o godzinie 14-tej. W ostatniej drodze towarzyszyła Mu Rodzina, Przyjaciele i znajomi, piloci i ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W imieniu członków Krakowskiego KSL Władka pożegnał prezes Leszek Mańkowski. Obecni byli: Henryk Serda, Marek Pietruszka, Adam Sobieraj i Wojciech Rejman. KKSL wystawił poczet sztandarowy.

Żegnaj Kolego!


Tekst i foto Leszek Mańkowski


76 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page