top of page

Prezentacja pomnika „Zwycięski lot”

11 maja 2019 roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyło się odsłonięcie, prezentacja, poświęcenie i pożegnanie przed drogą do Francji Pomnika Polskich Lotników w Normandii „Zwycięski Lot”


Inicjatorem powstania pomnika jest syn ostatniego dowódcy Dywizjonu 303, a wcześniej pilota walczącego w składzie 308 i 317 ppłk Franciszka Kornickiego, Pan Ryszard Kornicki. Autorem pomnika jest zwycięzca ogłoszonego, międzynarodowego konkursu, architekt polskiego pochodzenia Pan Alexander Smaga. Pomnik stanie blisko pasa startowego o kryptonimie „B-10” w miasteczku Plumetot.

Lądowisko działało od 10 czerwca 1944 r., które od sierpnia do września 1944 r. było bazą operacji dla trzech dywizjonów polskich samolotów bojowych. Oznaczało to powrót Polskich Sił Powietrznych do kontynentalnej części Europy.

Z lądowiska tego korzystały trzy polskie dywizjony (308 Dywizjon „Krakowski”, 302 Dywizjon ” Poznański”, 317 Dywizjon „Wileński”), wchodzących w skład 131. Skrzydła Myśliwskiego, w bitwie o Normandię w czerwcu 1944 roku. Pomnik, poświęcony w Muzeum Lotnictwa, zostanie przetransportowany do Normandii, gdzie 9 czerwca 2019 roku podczas obchodów 75-lecia D-Day  nastąpi jego uroczyste odsłonięcie.

Tekst i zdjęcia: Adam Sobieraj KKSL


4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page