top of page

Przeniesienie prochów kpt obs. Stanisława PIETRUSKIEGO

St.Pietruski-150x201

Poniżej zamieszczam list p. Grzegorza Sojdy do Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa

„Szanowny Panie Prezesie, nazywam się Grzegorz Sojda i zajmuje się publicystyką lotniczą, a w szczególności tematyką związaną z lotnictwem polskim z czasów II Wojny Światowej. Jestem współautorem książek „Cyrk Skalskiego”, „Ci cholerni Polacy. Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię”, a także biografii Karola Pniaka, która ukazała się w zeszłym roku.

Zwracam się z prośbą i pytaniem do Pana w związku z pogrzebem kpt. obs. Stanisława Pietruskiego, który odbędzie się w Krakowie 28 listopada. Kapitan Pietruski urodził się w 1897 roku. Jest kuzynem Ryszarda Pietruskiego, aktora znanego z roli wachmistrza Pilcha w filmie „Czarne chmury”. Stanisław służył w Legionach Józefa Piłsudskiego, w 1 Pułku. Po kryzysie przysięgowym został wcielony do armii austriackiej i walczył na froncie włoskim. W 1919 wrócił do Polski i zaciągnął się do polskiego lotnictwa. Walczył na froncie ukraińskim. Podczas jednego z lotów bojowym, jako obserwator zestrzelił samolot wroga. Jest pierwszym polskim lotnikiem, który w samolocie z biało-czerwoną szachownicą ma potwierdzone powietrzne zwycięstwo. Potem latał podczas wojny bolszewickiej. Podczas II wojny światowej służył w RAF-ie, na początku w dywizjonach polskich w Anglii, a później w Bliskim Wschodzie, jako adiutant w sztabie generała Mateusza Iżyckiego, a następnie jako oficer łącznikowym w kwaterze głównej Sił Sprzymierzonych. Po wojnie wrócił do kraju i osiadł w Jelenie Górze.

Wobec tego, że cała rodzina Pietruskich obecnie zamieszkuje w okolicach Krakowa, wnuczka Stanisława podjęła decyzję o przeniesieniu dziadka do Krakowa. Z początkiem listopada została dokonana ekshumacja lotnika, a 28 listopada odbędzie się jego pogrzeb, o godzinie 11 na cmentarzu Rakowickim.

Zwracam się z pytaniem do Pana Prezesa, czy Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa uczciłby pamięć  kpt. Stanisława Pietruskiego i towarzyszył jemu podczas pochówku w Krakowie. Piszę ten list w porozumieniu z wnuczką, która byłaby bardzo wdzięczna za taki gest ze strony Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Z wyrazami szacunku Grzegorz Sojda”

W imieniu nas wszystkich odpowiedziałem Panu Grzegorzowi, że weźmiemy udział w tej uroczystości, oraz powiadomiłem kolegów z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Bogaty życiorys ś.p. Stanisława Pietruskiego można prześledzić tu: https://www.infolotnicze.pl/2013/10/30/stanislaw-pietruski/

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page