top of page

Rekordowy rok w Aeroklubie Krakowskim

Miniony rok w Aeroklubie Krakowskim upłynął bardzo intensywnie i był to sezon pod wieloma względami  wyjątkowy. Na naszym lotnisku odbyły się cykliczne wydarzenia, ale nie brakowało również nowych imprez.

Na początku podsumowanie w liczbach minionego roku pod względem lotniczym:

– wyszkoliliśmy 50 pilotów, w tym 32 szybowcowych, 10 samolotowych oraz 8 balonowych,

– w szkoleniu teoretycznym wzięło udział 80 osób,

– wykonaliśmy 130 loty widokowe szybowcem,

452 godziny wylatał nasz nowy nabytek Tecnam SP-AKR,

933 godziny wylatały Cessny 152 (SP-REL, SP-KOK),

895 godzin były w powietrzu nasze szybowce,

157 godzin wylatał ultralekki samolot Aeroprakt,

30 000 osób odwiedziło Aeroklub Krakowski.

W kwietniu 2016 powitaliśmy fabrycznie nowy samolot Tecnam PC2008JC! Oficjalna prezentacja odbyła się podczas Walnego Zebrania Członków Aeroklubu Krakowskiego w dniu 16 kwietnia. Warto wspomnieć o naszym drugim fabrycznie nowym samolocie Aeroprakcie A-22 L2, który jest z nami od jesieni 2015 roku. Ten czerwony ultralajt ma już swoją rzeszę fanów, ale nadal czeka na więcej godzin w powietrzu.


Fot. Marcin Sigmund

Rok 2016 obfitował w liczne wydarzenia sportowo – lotnicze. Sezon zainaugurowaliśmy corocznymi zawodami dla członków Aeroklubu Krakowskiego podczas Małopolskiej Lotniczej Wiosny. Przeprowadzone zostały szybowcowe i samolotowe zawody na celność lądowania.


Kolejne wydarzenia lotnicze to m.in.: – Międzynarodowe Zawody Modeli Kosmicznych –  World Cup In Cracow 2016 – I Fiesta Balonowa o Puchar Wójta Gminy Gdów, – Parada Robotów – Droniada, – 54 Lot Południowo Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, – III Międzynarodowy Spadochronowy Puchar Krakowa im. Stanisława Brewczyńskiego, – Aerosabat 2016, – AirCombat Games In Cracow- powietrzne walki modeli, – Małopolska Lotnicza Jesień.


Ponadto wzbogaciliśmy naszą infrastrukturę o 6 nowych hangarów, jak również wybetonowane stojanki pod samoloty oraz płytę z kostki brukowej przed stacją paliw.

Przełomowym wydarzeniem dla Aeroklubu Krakowskiego i Lotniska w Pobiedniku Wielkim było uzyskanie certyfikatu, który stwarza nam nowe możliwości rozwoju. W październiku decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego nasze lotnisko otrzymało certyfikat i jako pierwszy aeroklub w Polsce zmieniliśmy status lotniska z użytku wyłącznego na lotnisko publiczne o ograniczonej certyfikacji.

Aeroklub Krakowski był mocno zaangażowany w Małopolski Piknik Lotniczy, który jak co roku odbył się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Czyżynach, a na naszym terenie miały miejsce tankowania oraz postoje załóg, które brały udział w pokazach lotniczych. Coroczne Święto Warzyw Gminy Igołomia Wawrzeńczyce, które odbyło się na naszym lotnisku przyciągnęło tłumy mieszkańców gminy, którzy mieli okazję skorzystać z atrakcji takich jak: koncerty, pokazy czy wesołe miasteczko.

Na koniec chcielibyśmy podsumować największe wydarzenie jakie w tym roku gościliśmy na terenie naszego lotniska, mianowicie pole namiotowe dla pielgrzymów uczestniczących w obchodach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. W dniach od 27 do 31 lipca do Krakowa przybyło kilka milionów osób z około 180 krajów z całego świata. We mszy z Papieżem uczestniczyło około 3 miliony wiernych.  Pole namiotowe zlokalizowane na lotnisku w Pobiedniku Wielkim odwiedziło około 13 000 osób. Przez tydzień na naszym terenie przebywali goście z Polski np. z Płocka, Skarżyska czy Radomia, jak również z kilkunastu krajów z całego świata  m.in. Filipin, Brazylii, Urugwaju, Peru, Armenii i Litwy. Na terenie namiotowiska zlokalizowane było:  około 1500 namiotów, kilkaset biotoalet, kilkadziesiąt kontenerów prysznicowych oraz umywalni, namioty gastronomiczne, namioty modlitewne, parking dla autokarów i kontenery na odpady.

A tak wyglądało pole namiotowe z góry:


Pole namiotowe pokazało nam jak duży potencjał tkwi w naszym terenie, potencjał nie tylko lotniczy. Teraz wiemy, że na terenie Aeroklubu Krakowskiego jesteśmy w stanie przeprowadzić każdą imprezę!

Aeroklub Krakowski stawia sobie ambitne plany rozwoju w roku 2017. Głównym celem Aeroklubu Krakowskiego jako ośrodka szkolenia lotniczego jest wyszkolenie kolejnych pilotów samolotowych, szybowcowych i balonowych. Ponadto planujemy wprowadzenie na rynek nowych usług związanych z komercyjnymi lotami widokowymi. Liczymy na to, że rozwój Aeroklubu Krakowskiego będzie miał duży wpływ  w sferze lotnictwa rekreacyjnego, jak również biznesowego i sportowego.

W imieniu Zespołu Aeroklubu Krakowskiego,

Judyta Gibalska Specjalista ds. marketingu i promocji

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

댓글


bottom of page