top of page

Słowaccy seniorzy lotnictwa z wizytą w Krakowie

Z dwudniową wizytą – w dniach 27-28 września – przybyła do Krakowa delegacja seniorów lotnictwa ze Słowacji, z Preszowa. Wizytę rozpoczęli w naszym lotniczym sanktuarium, czyli Muzeum Lotnictwa Polskiego. Delegację podejmowali z ramienia Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa koledzy: Leszek Mańkowski – prezes, i Marek Pietruszka oraz Adam Sobieraj – członkowie zarządu KKSL.

Zwiedzanie Muzeum nasi goście rozpoczęli od pokrzepiającej kawy i rogalika z makiem. Po wzmocnieniu sił, wraz z przewodnikiem Jarosławem Dobrzyńskim oraz Markiem i Adamem udali się na zwiedzanie. Musiało być intensywne, bo po trzech godzinach nasi goście poczuli się trochę zmęczeni. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę ich wiek, a także ilość kilometrów, które trzeba przejść by zwiedzić lotnicze muzeum. Tak więc pod opieką Adama seniorzy udali się do hotelu, by po małym odpoczynku zwiedzić również Kraków…

Nazajutrz rano, tuż po śniadaniu prezes Viliam Zbinowski zarządził zbiórkę i wyjazd na lotnisko Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim. Tam goście obejrzeli sprzęt używany do szkolenia i latania rekreacyjnego . Z 90-cio letnią historią AK zapoznał lotników Leszek Mańkowski. Goście z uznaniem oglądali nasze samoloty, z których część posiada blisko półwieczną historię. Panie interesowały szybowce, wśród których od lat królują drewniane, dwumiejscowe Bociany, treningowe Piraty i wyczynowe Foki oraz Cobry. Z wielkim zainteresowaniem oglądano Puchacza, Juniora i Jantara. Pokazaliśmy również motolotnie i paralotnie oraz paraplany. Wymieniliśmy się informacjami o naszych lotniskach. Na zakończenie wizyty wręczyliśmy naszym gościom album traktujący o zbiorach Muzeum Lotnictwa. Słowacy zrewanżowali się lotniczymi upominkami, a wśród nich piękną pracą zbiorową pod tytułem „Wspomnienia pilotów i spadochroniarzy Aeroklubu Preszow”

Dziękujemy naszym nowym przyjaciołom za wizytę i czekamy na kolejne. Mamy nadzieję na owocną współpracę. Do zobaczenia wkrótce!

P.S. Dziękuję kolegom Markowi Pietruszce i Adamowi Sobierajowi za opiekę nad gośćmi. Adamowi dziękuję również za piękne fotki 🙂

Ze Słowackimi przyjaciółmi na lotnisku w Pobiedniku Wielkim

Prezes Viliam Zbinowski wręcza mi piękną wspominkową książkę 🙂

Rewanż z naszej strony 🙂

Prezesi: Viliam Zbinowski – Preszów z lewej i KKSL- Leszek Mańkowski

Ładny ten Piper Cub 🙂

Opowiadam o historii naszego Aeroklubu

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Chwila odpoczynku przy L-39 Delfin. No i dałem sznycla. Mój starszy kolega Tadek Franaszczuk wniósł poprawki 🙂 … „Tadeusz Franaszczuk Supeł ! Tylko mała uwaga; L-39 to Albatros, Delfin to L-29. Strudzeni słowaccy seniorzy odpoczywają przy samolocie Fouga CM.170 Magister, jednego z nielicznych samolotów odrzutowych z usterzeniem motylkowym Rudlickiego. Prawdą natomiast jest, że te wszystkie trzy to samoloty szkolne. Pozdrawiam”

Przy Papieskim helikopterze

A cóż to vetron? 🙂

A to znany letoun 🙂

Zaczynamy zwiedzanie

Chwila odpoczynku po podróży w muzealnym kinie

Marek Pietruszka, jarosław Dobrzyński i Viliam Zbinowski oraz prezes z Koszyc

WITAJCIE!

Gdzieśmy tu przyjechali? 🙂

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page