top of page

Skrzydła Niepodległej. Wystawa malarstwa Roberta Firszta

W Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej otwarto w niedzielę, 5 listopada, wystawę malarstwa lotniczego artysty malarza Roberta FIRSZTA. Data otwarcia wystawy została powiązana z 105 rocznicą wykonania pierwszego lotu bojowe w barwach ”biało-czerwonej”, który wykonała załoga por. pil. Stafan Bastyr – por. obs. Janusz de Beaurain. Stąd tytuł wystawy – Skrzydła Niepodległej.

Na otwarcie licznie przybyli mieszkańcy Dąbrowy oraz zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciel 8 Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic – kpt Karol Bałdyga, oraz prezesi Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa – Leszek Mańkowski i Henryk Serda z małżonką.

Robert Firszt to absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze. Od 30 lat pracuje zawodowo jako rzeźbiarz. Jest autorem wielu realizacji rzeźbiarskich i prac znajdujących się w kolekcjach na całym świecie. Dodatkowo maluje, jego ulubioną techniką malarską jest akryl. W swoich obrazach przedstawia samoloty, które na przestrzeni ponad stu lat latały w polskich barwach. Każdy obraz jest samodzielną historią, gdyż przedstawia określoną maszynę w konkretnym wydarzeniu i kontekście historycznym. Przedstawione obrazy stanowią barwną opowieść o dziejach polskiego lotnictwa i jego pilotów. Dla dzieł Pana Roberta charakterystyczny jest niezwykły, wręcz fotograficzny realizm. Wystawa jest zorganizowana dzięki uprzejmości dąbrowskiego przedsiębiorcy – Pana Grzegorza Imielskiego, który jako właściciel ponad 130 obrazów Roberta Firszta, zdecydował się zaprezentować swoją kolekcję szerszemu odbiorcy.

Podczas wernisażu obecny był autor, który w krótkim wystąpieniu opowiedział o swojej lotniczej pasji oraz malarskich inspiracjach. Następnie odbyło się kuratorskie oprowadzanie po wystawie przez jej autora. Na zakończenie odbył się recital muzyczny Grzegorza Majzla pt.: “Skrzydła zawsze są dla Ciebie”, w trakcie którego wykonawca zaprezentował kilka utworów swojego autorstwa, inspirowanych lotnictwem.

Obrazom Roberta Firszta towarzyszy wystawa modelarska pt.: “Lotnicze kadry”, którą stanowią dioramy, wykonane przez dzieci i młodzież z pracowni modelarskiej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie, pod kierownictwem instruktora modelarstawa Grzegorza Majzla.

.Dzieła Roberta Firszta będzie można oglądać w Muzeum Miejskim “Sztygarka” do końca 2023 roku. Patronat nad wystawą objęło Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wstęp wolny.Foto Leszek Mańkowski

64 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page