top of page

Spotkanie miłośników Żaru

W dniach 15-18 września na Żarze odbyło się spotkanie miłośników tej kultowej góry. Zjechali nań lotnicy z całej Polski. Dostojne panie i panowie, którzy w czasach pionierskich – patrz wczesno-powojennych, byli młodymi ludźmi entuzjastycznie garnącymi się do lotnictwa. A Żar wówczas, razem z Jeżowem Sudeckim były prężnymi ośrodkami szybowcowymi, szkolącymi setki młodych adeptów szybownictwa. Z ośrodkiem tym związane są wielkie nazwiska polskich instruktorów szybowcowych i znakomitych zawodników, zapisane złotymi zgłoskami w historii lotnictwa. Jednym z nich był płk Stanisław Fedyszyn – były kierownik Szkoły, którego medalion został poświęcony na spotkaniu weteranów i zawisł na honorowym miejscu wśród innych sław. W tej uroczystości uczestniczył syn Pułkownika…

Tradycyjnie kulminacyjnym punktem uroczystej kolacji było wręczenie statuetki Dedala wyróżniającym się instruktorom. Pomysłodawcą i twórcą tego wyróżnienia jest instr. pilot Mieczysław Kozdra. W tym roku kapituła Rady Seniorów Lotnictwa przyznała dwa wyróżnienia. Laureatami zostali: Zdzisław PRZYJEMSKI i Karol GAWORA, który osobiście odebrał piękną statuetkę. Kolega Zdzisław Przyjemski nie mógł przyjechać ze względu na stan zdrowia.

dedale

Na spotkaniu miało miejsce jeszcze jedno sympatyczne wydarzenie. Zygmunt Kraus, właściciel wadowickiego Muzeum Hells Angels został wyróżniony dyplomem „Błękitne Skrzydła”. Ponieważ nie mógł być obecny na obchodach Święta Lotnictwa w Poznaniu, w imieniu Kapituły dyplom wręczył kpt pil. Stanisław Błasiak. Gratulujemy naszemu koledze tego pięknego wyróżnienia. Poniżej zamieszczam link do filmu zrealizowanego przez niezawodnego Edwarda Wyrobę z Wadowic.


2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page