top of page

Spotkanie z historią przy An-26 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Zaktualizowano: 22 sie 2022

W dniu Święta Wojska Polskiego 15.08.2022 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie z inicjatywy kpt inż. Karola Bałdygi i chor. Marka Gierlacha zaprezentowano odnowiony samolot An-26 z numerem bocznym 1603.


Wyżej wymienieni, obsługujący ten samolot w czasie jego służby w 13 Pułku Lotnictwa Transportowego, a później w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego, postawili sobie za cel doposażenie kokpitu do stanu z lat jego świetności. Brakujące przyrządy pokładowe dostarczył mjr rez. Krzysztof Zbierski, co było kluczowym elementem do realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia.


W Muzeum Sił Powietrznych zgromadziło się na tym wydarzeniu ponad 1500 osób. W pięknie odrestaurowanym eksponacie odbyło się "Spotkanie z historią" przedstawiające ten zasłużony dla lotnictwa transportowego i wojsk powietrzno-desantowych, samolot.

Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa reprezentował st.chor rez. Adam Sobieraj, który wraz z kpt Karolem Bałdygą oraz Jerzym Janiszewskim przedstawili historię typu, a także tego, konkretnego egzemplarza.


„To dla nas, osób które pracowały przy tym samolocie, powód do dumy i wielkiej radości. W imieniu własnym jak i Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa wręczyłem wykonane 4 lata temu zdjęcie 5 samolotów Casa-295 które powracały po defiladzie nad Warszawą nad pomnikiem Bohaterskich Lotników Dęblińskiej Szkoły Orląt” – powiedział Adam Sobieraj.

Dziękuję koledze Adamowi - w służbie czynnej technikowi An-26 - za aktywne i godne reprezentowanie Klubu w uroczystości zorganizowanej przez Muzeum Sił Powietrznych.

69 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page