top of page

Uczciliśmy „Lotników z Prokocimia”

22 maja w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja z Tolentino przy ul. Górników w Krakowie – Prokocimiu, odbyła się msza święta w intencji lotników pochodzących z Prokocimia, oraz tragicznie zmarłych w katastrofie członków załogi samolotu C 295 Casa. Po mszy poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Prokocimia przeszli pod pomnik „Lotników z Prokocimia” gdzie złożono wiązanki kwiatów. Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa reprezentowali koledzy: Adam Sobieraj, Leszek  Baranowski i Andrzej Chytkowski z małżonką Elżbietą. Były również delegacje oraz poczty sztandarowe Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego o/ Kraków, Aeroklubu Krakowskiego i okolicznych szkół. Pomnik „Lotników z Prokocimia ” odsłonięto czternaście lat temu – 25 maja 2012 r. Upamiętnia ponad dwudziestu lotników pochodzących z tej części naszego miasta, którzy swoim działaniem tworzyli historię polskiego lotnictwa w drugiej wojnie światowej. Warto wspomnieć, że Prokocim do 1941 roku był wsią i jako taki był zapewne jedyną na świecie wsią, z której tylu młodych chłopców znalazło się w szeregach lotnictwa. Rozpoczynali i kończyli drugą wojnę światową zwycięstwami powietrznymi. 1 września 1939 r. sierż. pil. Leopold Flanek zestrzelił jeden z pierwszych samolotów Luftwaffe, a kpt pil. Mieczysław Gorzula jeden z ostatnich 9 kwietnia 1945 r. w ostatniej bitwie powietrznej polskiego lotnictwa na Zachodzie.Łącznie zestrzelili 13 wrogich maszyn, 5 zespołowo, 3 prawdopodobnie, 2 uszkodzili i 2 zniszczyli na ziemi. Wysokie stanowiska dowódcze pełnili m. in. mjr pil. Stefan Janus – 315 dywizjon myśliwski i 1 Polskie Skrzydło Myśliwskie (as lotnictwa myśliwskiego), mjr naw. Stanisław Król – jednostki specjalnego przeznaczenia, ppłk pil. Stanisław Żurek – 304 dywizjon bombowy. Członkami naszego klubu byli „prokocanie”: ppłk pil. Stanisław Chałupa i por. pil. Stanisław Dura.

Tekst Andrzej i Elżbieta Chytkowscy Foto Elżbieta Chytkowska

Prokocim9
Prokocim6
Prokocim8
Prokocim2
Prokocim1
Prokocim
Prokocim 4
Prokocim 3
Prokocim5
4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page