top of page

Uroczystość na Górze Chełm

W ubiegły piątek, 15 lipca 2016 roku na Górze Chełm w Godziszowie odbyła się uroczystość poświęcenia Kamienia Pamiątkowego ufundowanego przez Bielski Klub Seniorów Lotnictwa wraz z Wójtem Gminy Goleszów z okazji 82 rocznicy powstania Szkoły Szybowcowej. Szkoła działała w latach 1934 – 1939 i 1945 – 1951. Plonem tej działalności było wyszkolenie paru tysięcy adeptów szybownictwa.


Na uroczystość przybyli seniorzy lotnictwa z całej Polski. Obecni byli duchowni wyznania katolickiego i ewangelickiego wraz z naszym przyjacielem, kapelanem wszystkich lotników – o. Dominikiem Orczykowskim. Uroczystość obecnością swą zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych i państwowych.

Punktualnie o godzinie 16-tej zabrzmiał hymn lotników, po którym wprowadzono sztandary. Obecne były poczty: Bielskiego KSL, Krakowskiego KSL, Rybnickiego KSL, 18 Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy i harcerski. Mistrz ceremonii, płk Czesław Czyż, powitał gości a następnie przedstawił rys historyczny przedstawiając dokonania Szkoły i jej wychowanków. Przedstawiciele władz wygłosili okolicznościowe przemówienia. Następnie dokonano odsłonięcia kamienia przy ekumenicznej modlitwie prowadzonej przez zaproszonych duchownych. Delegacje klubów oraz zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów. W tym czasie nadleciały samoloty. Cessna reprezentująca Aeroklub Bielsko-Bialski i mały, ultralekki Quick Silver. Wiatr wiał z kierunku północnego, idealnie na zbocze z prędkością około 6-8 m/s. Jakież było nasze zdziwienie gdy pilot ultralighta wykonał klasyczne podejście i lądowanie pod stok, za co otrzymał gromkie brawa… Okazało się, że jest to pilot związany z placówką kulturalną w której działa mjr pil. w st. spocz. Tadeusz Ćwik, senior z BKSL.

Zaczęły się wspomnienia wychowanków szkoły. Z właściwą sobie swadą opowiadał o swoim spotkania z Chełmem w 1948 roku płk pil. Kazimierz Pogorzelski – Prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich. Na okoliczność spotkania przywiózł wspomnienie pod tytułem „Zejście babci chełmskiej”, o którym napisał że jest to: „Wydanie niebywale specjalne, nakład nieliczny ręką autora uczyniony z materiałów w pośpiechu wygrzebanych z zakamarków, na prawach i z wyglądem brudnopisu, dla uczczenia zjazdu Goleszowiaków na Górze Chełm w dniu 15 lipca 2016 roku” i które pokrótce streścił. Ze wspomnień weteranów wyłonił się obraz tego wspaniałego miejsca, gdzie wychowało się i ruszyło w lotniczą drogę wielu wspaniałych lotników jak choćby Franciszek Kępka jr. Niewielu ludzi wie o jeszcze jednym lotniczym fakcie związanym z tą słynną górą. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia działała tu szkoła paralotniowa prowadzona przez instr. Mieczysława Lenczewskiego. Wyszkolono tu wielu paralotniarzy. Niestety po śmierci w/wymienionego nie było chętnych by kontynuować tu lotniczą tradycję. Obiekt nabyła Pani Maria Żyłko, która przepięknie odrestaurowała budynek Szkoły wraz z otoczeniem. Obecnie obiekty pełnią funkcję restauracyjno – hotelową. Jednak lotnicy nadal są tu mile widziani 🙂 Dzięki uprzejmości Pani Marii obelisk został posadowiony w reprezentacyjnym miejscu i będzie niewątpliwie stanowił ozdobę obiektu przypominając o jego dawnym przeznaczeniu.

Pragnę w imieniu Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego podziękować koleżankom i kolegom z Bielskiego KSL za wspaniałą inicjatywę, a wszystkim obecnym za uczestnictwo w tej wspaniałej, podniosłej uroczystości.

Chełm zebrani goście
Chełm przemówienia gości
Chełm Warszawska delegacja
Wiazanka od KKSL
Uroczystości na Chełmie
Poczet KKSL
Chełm Quick Silver


Chełm ZBiorowe
1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page