1 września o godzinie 12.00 pod Pomnikiem Lotników w Krakowie odbył się uroczysty apel. Obchodziliśmy równocześnie dwie rocznice. Pierwsza, ta najważniejsza to 80 – ta już rocznica wybuchu II wojny światowej. Druga, nie mniej dla nas – członków KKSL – ważna, to 30 – ta rocznica powstania jednego z najpiękniejszych pomników poświęconych lotnikom – pomnikowi „Lotnikom Polskim Poległym w latach 1939 – 1945”.
Apel prowadził i stosowne przemówienie wygłosił prezes KKSL, Leszek Mańkowski. Uroczystość uświetnił udział pocztu sztandarowego ze sztandarem naszego Klubu. Złożyliśmy wiązankę kwiatów. Na uroczystość przybyli również koledzy – lotnicy ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oddziału krakowskiego. Oczywiście z pięknym wieńcem. Dla tych, którzy z rozmaitych powodów nie mogli stawić się pod pomnikiem by oddać hołd naszym bohaterom zamieszczam treść apelu oraz treść wystąpienia okolicznościowego wygłoszonego po odczytaniu apelu.
„W 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej .
Szanowni zebrani!
W 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej, wojny której Polska stała się pierwszą Ofiarą, stajemy tu przed Pomnikiem Lotników powstałym z Daru Serca tych, którzy po latach walki na wszystkich lotniczych frontach świata z wrogami Rzeczypospolitej zadbali, by pamięć o żołnierskiej przysiędze wierności ojczyźnie – Polsce Wolnej i Niepodległej – pozostała potomnym.
Stajemy, by przywołać pamięć o wszystkich Tych, którzy ofiarą swego życia poświadczyli, że Polska nie zginęła i nie zginie. Stajemy by prosić o modlitwę za tych, dla których do ostatniego tchnienia walka o Wolność i Niepodległość Ojczyzny była najwyższym nakazem i dla Niej oddali swe życie…
– za lotników, którzy we wrześniu 1939 roku, stanęli do nierównej walki przeciw hitlerowskiej i sowieckiej agresji.
– za tych, którzy w okrutnej próbie nie zawiedli i pokazali światu, że Wolna Polska jest naszą Najwyższą Wartością.
– za tych, których nie zmogła wrześniowa tragedia, którzy nigdy i nigdzie nie bacząc na cierpienia i trudności, niepomni doznanych zawodów i krzywd, nie złamali przysięgi i walcząc o wolną Ojczyznę, żołnierskimi mogiłami znaczyli szlaki bojowe polskiego lotnictwa na Wschodzie i Zachodzie, na Południu i Północy.
-za poległych lotników Brygady Pościgowej, którzy ofiarnie bronili polskiego nieba, lotników Brygady Bombowej, którzy skutecznie walczyli z zagonami pancernymi wroga, dodając otuchy w walce żołnierzom wojsk lądowych, oraz lotników eskadr łącznikowych i towarzyszących latających często nieuzbrojonymi samolotami z misjami łącznikowymi.
– za tych, którzy walczyli pod niebem Francji i bronili Londynu w czasie Bitwy o Anglię.
– za lotników bombowych, którzy swoimi działaniami uszczuplali potencjał wojskowy i produkcyjny hitlerowskich Niemiec.
– za lotników walczących w piaskach Sahary w składzie słynnego dywizjonu Polish Fighting Team.
– za lotników Eskadry Specjalnej 1586 za ich ofiarną pomoc dla polskiego Podziemia, której finałem były heroiczne zrzuty dla walczącej Warszawy,
– za lotników 2 Korpusu Polskiego walczących we Włoszech.
– za lotników 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Warszawa oraz 2 Pułku Nocnych Bombowców Kraków walczących na froncie wschodnim.
– za wszystkich żołnierzy, którzy oddali swe życie Ojczyźnie.
Prosimy o modlitwę za kpt Mieczysława Medweckiego, który był pierwszą lotniczą ofiarą tej okrutnej wojny, oraz por. Władysława Gnysia – pierwszego zwycięzcy w pojedynku powietrznym – by Bóg szczodrze wynagrodził im ich trud i ofiarę życia dla Ojczyzny, a dla nas, niech Ich trudy i czyny pozostaną w naszej pamięci i będą przykładem oddania naszej Ojczyźnie – Polsce.
Chwała Bohaterom !
Cześć Ich Pamięci!”
„Szanowni Zebrani
30 lat temu, dzięki inicjatywie działaczy Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa powstał pomnik chwały polskiego lotnictwa.
Prace przygotowawcze trwały wiele lat, ze względu na niesprzyjający klimat polityczny jaki panował w minionym ustroju w Polsce. Dopiero rok 1989 – rok przemian ustrojowych – pozwolił na dynamiczne przyspieszenie prac. Komitet Budowy pod przewodnictwem Prezesa KKSL Mariana Suligi, wiceprzewodniczącego Zbigniewa Sobeńki i sekretarza – Marii Pląder, doprowadził do zbudowania i odsłonięcia tego wspaniałego pomnika. Odbyło się to 1 września 1989 roku, w czasie trwania Światowego Zjazdu Lotników Polskich. Ten piękny monument jest dziełem wybitnego polskiego artysty rzeźbiarza – Bronisława Chromego. Z okazji 25 lecia powstania tego symbolu chwały Polskiego Lotnictwa został odlany medal okolicznościowy „ Gloria Aviatoribus – Chwała Lotnikom”, który został wręczony zasłużonym dla budowy pomnika oraz jego opiekunów. Od tego czasu medal ten jest najwyższym wyróżnieniem nadawanym przez Kapitułę Życzliwych Awiatorów KKSL. Autorem tego pięknego medalu jest artysta medalier, prof. Jerzy Nowakowski.
Szanowni zebrani od tych tragicznych chwil minęło już 80 lat, czyli cztery pokolenia. Najwyższy to czas, by przestać wymachiwać szablą i szukać winnych. Ich osądziła już historia. Naszym zadaniem – jako potomnych – jest życie w zgodzie z sąsiadami, aby pożoga wojenna nigdy nie zburzyła naszego pięknego świata. To jesteśmy również winni następnym pokoleniom. Niech rozwój lotnictwa – które wszyscy tak kochamy – idzie w kierunku pokojowego wykorzystania i nie stanowi oręża do prowadzenia okrutnych wojen.”
Leszek Mańkowski
Foto: Paweł Baranowski
Comments