top of page

Warszawscy seniorzy odnowili nagrobek Jana NAGÓRSKIEGO

8 czerwca na Cmentarzu Północnym w Warszawie odbyła się uroczystość odsłonięcia odnowionego nagrobka pierwszego lotnika polarnego – ś.p. Jana NAGÓRSKIEGO w której uczestniczyła delegacja KKSL w składzie Leszek i Krysia Mańkowscy

W uroczystości udział  wzięli przedstawiciele wojska, klubów seniorów lotnictwa, Aeroklubu Polskiego i Włocławskiego oraz młodzież szkolna. Przybyły liczne poczty sztandarowe. Inicjatorami odnowienia mogiły byli seniorzy z Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa pod przewodnictwem prezesa – Jerzego Madlera.

Jan Nagórski (1888-1976) – polski inżynier, był pierwszym na świecie lotnikiem polarnym Urodził się we Włocławku. W 1913 roku ukończył studia, zdobywając dyplom inżyniera morskiego oraz równolegle ukończył szkołę pilotów wojskowych w Gatczynie, uzyskując dyplom pilota. Był jednym z pierwszych lotników carskiej marynarki wojennej. Służył w Głównym Zarządzie Hydrograficznym Ministerstwa Marynarki. W 1914 roku uczestniczył w ekspedycji ratunkowej, wykonując kilka lotów poszukiwawczych nad Arktyką. Jako pilot brał również udział w I wojnie światowej w lotnictwie morskim. Po wojnie wrócił do Polski. Jego kariera jako pilota dobiegła końca, a on sam realizował się jako inżynier. Nagórski opisał swe arktyczne loty w książce zatytułowanej „Pierwszy nad Arktyką”, wydanej w latach 50-tych. W 1957 roku został członkiem Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu PRL, zajmował się działalnością popularyzacji lotnictwa, odbywał liczne spotkania.

W imieniu Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa złożyliśmy wieniec i zapalili znicze. Po zakończonej ceremonii udaliśmy się na wojskowe Powązki, gdzie odwiedziliśmy groby sławnych lotników, w tym grób twórcy hymnu lotników – por. Stanisława Latwisa.

DSC_1176
DSC_1117
DSC_1074
DSC_1081
DSC_1200

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page