top of page

We wrześniu prasa pisała o…

No może nie o nas, lecz o jednym z nas. A mianowicie o Ludwiku Krempie – kawalerze Orderu Virtuti Militari – pilocie 304 Dywizjonu bombowego, członku KKSL. Dywizjon ten tropił w czasie II wojny światowej śmiertelnie niebezpieczne dla żeglugi „U-booty”. Wywiad z panem Ludwikiem ukazał się 20 września w Tygodniku Małopolskim, a przeprowadził go Robert Szkutnik. Okazją do rozmowy z 97-letnim lotnikiem były obchody 69 rocznicy zestrzelenia Liberatora „Hell’s Angel” nieopodal Wadowic. Tamże – w Wadowicach – pan Zygmunt Kraus urządził prywatne muzeum upamiętniające bohaterską załogę. W uroczystościach uczestniczył konsul USA w Krakowie, Vanja Vukota. Przy tej właśnie okazji pan Ludwik opowiedział historię swojego wojennego życia, która może być świetlanym przykładem dla młodego pokolenia.

Kolejny ciekawy artykuł napisał Adam Wojnar, znany fotoreporter. Rzecz dotyczy por. Władysława Gnysia, pierwszego pilota, który zestrzelił dwa niemieckie samoloty, tuż po rozpoczęciu agresji Niemiec na Polskę w 1939 roku. W artykule tym znajdziemy szczegóły tej walki. Dowiemy się również, że po wojnie por. Gnyś odnalazł pilota Luftwaffe – Franka Neuberta, który zestrzelił kpt Mieczysława Medweckiego , pierwszego pilota poległego w II wojnie światowej. Artykuł ten ukazał się 2 września w Gazecie Krakowskiej.

I wreszcie trzeci artykuł poświęcony odsłonięciu pomnika twórcy polskich wojsk powietrzno-desantowych gen. Stanisławowi Sosabowskiemu. Pomnik zlokalizowano w Parku Jordana. Fundatorem jest pani Elżbieta Kasprzycka, nauczycielka polonijna z Londynu. Odsłonięcie pomnika odbyło się z asystą harcerzy oraz kompanii honorowej 6 Brygady Powietrzno-Desantowej. Powitalne przemówienie wygłosił dowódca 6BPD, gen Adam Joks. Jako żołnierz tej wspaniałej jednostki nie mogłem pominąć faktu, że w Krakowie stanął pomnik naszego patrona. Zgrzytem były wybryki bojówek związanych z Gazeta Polską. Świadczyć one mogą tylko o niskiej kulturze sprawców zamieszania. Poniżej zamieszczam skany w/w artykułów. Przepraszam, że dopiero teraz, ale sprawy bieżące nie pozwoliły na wcześniejszą publikację:)

Leszek Mańkowski


Prasa 010
Prasa 007
Prasa 011
0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page