top of page

Wieczornica w Dworze Czeczów

W piątek wieczorem, 10 listopada 2023 roku, miałem przyjemność - wraz z wicedyrektorem Muzeum Lotnictwa Polskiego p. Tomaszem Krzaczyńskim - wziąć czynny udział w wieczornicy z okazji Święta Niepodległości.

Wieczornicę zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Bieżanowa w pięknym Dworze Czeczów, który w Bieżanowie pełni funkcję Domu Kultury. Gospodarze przygotowali słowno-muzyczną inscenizację patriotyczną, w którą bardzo sympatycznie "wciągnęli" widzów. Tak więc, na przemian słuchając recytowanych tekstów aktorów, którymi byli członkowie Stowarzyszenia, mieliśmy okazję śpiewać piosenki i pieśni Niepodległej. Było to bardzo podniosłe i wzruszające doświadczenie, zakończone odśpiewaniem Hymnu.

Całość trwała blisko półtorej godziny, przy wypełnionej po brzegi, sali.

Dodam, że wraz z Tomaszem Krzaczyńskim zostaliśmy poproszeni o udekorowanie sali akcentami patriotycznymi. Tak więc MLP dostarczyło portret Marszałka Piłsudskiego i wiele innych fotografii lotniczych z pierwszych dni wolności, ja natomiast zaprezentowałem model samolotu Fokker D-VII, na którym loty bojowe wykonywał płk pil. Jerzy Kossowski.

Nasza okolicznoścowa wystawa. Niestety, na szkle portretu Marszałka odbił się ekran monitora. Zapewniam ,że wydoczny tylko na fotografii.

Zostałem też poproszony o przedstawienie sylwetki naszego bohatera - "Ojca polskiego lotnictwa myśliwskiego", co uczyniłem z wielką przyjemnością. Opowiedziałem również o działalności Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, za co dostałem od publiczności brawa. Pan Krzaczyński podarował Towarzystwu jubileuszowe wydawnictwa książkowe MLP, oraz drobne upominki. Przedstawił również w skrócie 60.-letnią historię Muzeum.

Na zakończenie wykonaliśmy sobie zbiorową fotografię.

Piękny to był wieczór...


Tekst i foto Leszek Mańkowski

97 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Σχόλια


bottom of page