top of page

Wigilijne spotkanie pokoleń lotników w Muzeum Lotnictwa Polskiego

18 grudnia w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie miało miejsce „opłatkowe” spotkanie pokoleń lotników. Wzięli w nim udział seniorzy Stowarzyszenia Lotnictwa Wojskowego RP oddziału krakowskiego, członkowie Aeroklubów Krakowskiego i Podhalańskiego, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego, Małopolskiego Klubu Paralotniowego i oczywiście członkowie Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, którzy występowali w roli gospodarzy. Gościnnie wystąpił chór Echo.


Nasze doroczne spotkanie rozpoczęliśmy od ceremonii dekoracji naszego klubowego Kolegi, płk pilota Ludwika Krempy VM,  który 11 listopada został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dekoracji dokonał wicewojewoda małopolski, Józef Gawron. Następnie mjr Mieczysław Wojtasik VM, prezes Stowarzyszenia Pokoleń Żołnierzy Republiki Pińczowskiej odczytał akt nadania dla Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Krzyża Republiki Pińczowskiej „za krzewienie postaw patriotycznych, rozbudzanie zainteresowań najnowszą historią oraz uczenie szacunku dla Obrońców Republiki Pińczowskiej” a następnie dokonał dekoracji sztandaru naszego Klubu. Krzyż Republiki Pińczowskiej otrzymał także nasz klubowy kolega, ppłk pilot Stanisław Jastrzębski, autor wielu historycznych opracowań traktujących o martyrologi ludności polskiej na Wołyniu i Ukrainie. Po dekoracji wysłuchaliśmy krótkiego koncertu chóru, który wykonał dla nas pastorałki… Reszta spotkania odbyła się w sali konferencyjnej, gdzie rozpoczęliśmy od powitania gości. Tam też wręczyliśmy pamiątkowe puchary ufundowane przez KKSL i Aeroklub Krakowski naszym srebrnym medalistom IV Światowych Igrzysk Lotniczych, które zakończyły się w ubiegłym tygodniu w Dubaju (ZEA). Dariusz Lechowski wywalczył dla Polski i Aeroklubu Krakowskiego dwa srebrne medale w nawigacyjnym wyścigu samolotowym, a Piotr Ficek sięgnął po srebro w wyścigu slalomowym na motoparalotnii. Jest to jak dotąd największy sukces zawodników naszego Aeroklubu. Puchary wręczyli dyr. MLP – Krzysztof Radwan, Krystyna Mańkowska i prezes AK – Janusz Nowak, który z kolei otrzymał piękną statuetkę za wspaniałe osiągnięcia organizacyjne, które spowodowały znaczący wzrost kondycji ekonomicznej Klubu. Były jeszcze medale 50-cio lecia KKSL które otrzymali: Krzysztof Radwan, Janusz Bielatowicz, Jerzy Bożyk i Stanisław Jastrzębski. A na koniec przyjemności i zaszczytów był awans! Nasz kolega z wojskowego stowarzyszenia, wiceprezes Stefan Glądys został awansowany do stopnia podpułkownika. Serdecznie gratulujemy! Uff. Po tych wszystkich emocjach przyszła chwila na naszego kapelana, o. Dominika Orczykowskiego, który odmówił modlitwę, pobłogosławił „dary boże” i wreszcie mogliśmy przystąpić do uczty. Zupka grzybowa i barszcz z uszkami smakowały wybornie. Na drugie karpik z ziemniaczkami i blanszowaną czerwoną kapustką wszedł gładko. A na deser strudel jabłkowy z angielskim sosem. Pycha!!! Pod to wszystko fundowana przez prezesa Mańkowskiego lampka wina tudzież coś mocniejszego… Tak posileni doszliśmy do głównego punktu programu – kolęd. Jurek Sobeńko ze swoimi czarodziejskimi klawiszami robił wspaniały podkład a my śpiewaliśmy piękne staropolskie kolędy, by w przerwie przymierzyć się do „marsza lotników”. Po jednej próbie odśpiewaliśmy marsz w hołdzie naszemu blisko 100 letniemu Ludwikowi Krępie, który był wyraźnie wzruszony. Było pięknie i uroczyście . Dekoracje podobno się podobały, jadło było smaczne, uczestnicy dopisali. Było nas blisko 150 uczestników. Z roku na rok impreza się rozrasta z czego się bardzo cieszymy. Toż to wspaniała okazja do integracji naszego lotniczego środowiska. Kończąc tą trochę przydługą relację pragnę jeszcze raz życzyć Wam wszelkiej pomyślności w 2016 roku i serdecznie podziękować gospodarzowi – dyr. Krzysztofowi Radwanowi za użyczenie tego wspaniałego miejsca, jakim jest Muzeum Lotnictwa! Załączam trochę fotek i film, który trwa 40 minut, ale wart jest obejrzenia.

P1180064
P1180091
DSC_5438
DSC_5453
DSC_5385
DSC_5376
DSC_5381
DSC_5409
DSC_8743-Re-1600Q100
DSC_8796-Re-1600Q100
DSC_8793-Re-1600Q100
DSC_8792-Re-1600Q100
DSC_8782-Re-1600Q100
DSC_8777-Re-1600Q100
DSC_8765-Re-1600Q100
DSC_5514
DSC_5501
DSC_5477
DSC_5473
DSC_8761-Re-1600Q100
DSC_8772-Re-1600Q100
DSC_8770-Re-1600Q100
DSC_5358
DSC_8742-Re-1600Q100
DSC_8759-Re-1600Q100
4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page