top of page

Złożyliśmy hołd lotnikom alianckim na zrzutowisku "Sójka 401"


Uroczystość odbyła się 19 lipca 2020 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK, Wójta Gminy Słopnice wspieranego przez Radę Gminy i Ochotniczą Straż Pożarną.Ze względu na pandemię Covid organizatorzy zrezygnowali z zaproszenia kolportowanego w postaci plakatów i reklamy w mediach, wysyłając do uczestników "Powiadomienia o uroczystości"

Punktualnie o godzinie 11.45 pod obeliskiem poświęconym lotnikom alianckim wieńce i wiązanki kwiatów złożyli między innymi: Wójt Gminy - Adam Sołtys z członkami Rady, przedstawiciele Wojska Polskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, SRH 1PSP AK, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP o/Kraków.

Chwile później zjawiły się samoloty naszych przyjaciół, którzy w ten symboliczny sposób złożyli hołd swoim latającym kolegom. Piękny przelot trójki maszyn, komentowany przez Leszka Mańkowskiego, został nagrodzony gromkimi brawami. Ponieważ była to uroczystość poświęcona zrzutom, przeto nie mogło zabraknąć "słodkiego desantu", który dla milusińskich wykonały załogi Jaka i Tulaka.

Po przelocie samolotów głos zabrał Adam Sołtys, który w krótkich słowach podziękował członkom stowarzyszenia za pamięć o tamtych dniach. Prezes Stowarzyszenia podziękował zaś panu Wójtowi za niezmienne, wieloletnie wsparcie organizowanych wydarzeń.

Nie byłoby partyzanckiego wydarzenia bez poczęstunku. Był wspaniały gulasz, pyszności z grilla i napitki.

Dla najmłodszych prezes KKSL - Leszek Mańkowski dał pokaz wyższej akrobacji zdalnie sterowanym modelem akrobacyjnym. Dzieciaki były zachwycone!

Ale to nie był koniec atrakcji. Otóż odwiedzili nas piloci wiatrakowców wykonując pierwsze na Dzielcu lądowanie. Widzowie nie mogli uwierzyć, że to się dzieje, dopóki nie zobaczyli wysiadających z maszyn, roześmianych pilotów. Oczywiście operacja ta została wykonana po wcześniejszym lotniczym rekonesansie. Była to trzecia niespodzianka lotnicza :)

Serdecznie dziękujemy naszym kolegom - pilotom - za ten piękny gest, bo w jaki bardziej godny sposób można uczcić pamięć o innych lotnikach.

Adam Sołtys w ciepłych słowach podziękował wszystkim organizatorom i uczestnikom tego odmiennego niż w normalnym czasie, ale jakże uroczystego spotkania.

Do zobaczenia za rok!


Leszek Mańkowski. Foto: Katarzyna Rainka

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page