top of page

Zjazd Miłośników Żaru i Sabat Czarownic 2020

Zaktualizowano: 6 paź 2020

W dniach 9-13 września w Górskiej Szkole Szybowcowej odbył się doroczny zjazd miłośników GSS Żar. W tym roku w wersji na „chudo” ale też i na „bogato” :) Na chudo, bo czas pandemii koronawirusa zdziesiątkował naszych miłośników, którzy z obawy przed zarazą wstrzymali się od przyjazdu. Na bogato, bo w tym czasie swój zlot realizowały nasze „czarownice”.Równolegle odbył się bowiem „Sabat Czarownic”, czyli naszych latających pań :)Oprócz rozmaitych zaplanowanych spotkań i prelekcji, w czasie zjazdu odsłaniany jest medalion poświęcony wybitnej postaci związanej z Żarem, oraz wręczane są wyróżnienia Rady Seniorów Lotnictwa AP dla wyróżniających się instruktorów lotniczych.W tym roku odsłoniliśmy uroczyście medalion poświęcony płk pil. Bolesławowi Zoniowi. Jednemu z najmłodszych instruktorów szybowcowych w historii Żaru. Bolesław ZOŃ był wybitnym pilotem szybowcowym i samolotowym sportowym oraz wojskowym. Był również w zespole pilotów szkolonych do lotu w kosmos. Medalion powstał z inicjatywy prezesa GSS, Wojciecha Kosa, popartej przez Radę Seniorów. Medalion został odsłonięty – z braku przedstawiciela rodziny, który nie dojechał - przez Wojciecha Kosa i Stanisława Błasiaka, a poświęcił go nasz niezawodny ojciec Dominik Orczykowski. Autorem dzieła jest prof. Jerzy Nowakowski z krakowskiej ASP - światowej sławy medalier.Kilka minut po osiemnastej, w stołówce Szkoły rozpoczęła się Gala wręczenia Dedali. Honorowe wyróżnienie, czyli Statuetkę im. Dedala nr 29 otrzymał wybitny instruktor szybowcowy oraz samolotowy, człowiek, który całe swoje życie poświęcił pracy instruktorskiej – Tadeusz LEWICKI z Aeroklubu Gliwickiego.


Pilot instr. Tadeusz LEWICKI z Aeroklubu Gliwickiego

Drugim wyróżnionym został jeden z najstarszych czynnych pilotów i instruktorów – Aleksander KUJAWSKI – z Aeroklubu Poznańskiego, w którego ręce powędrował Dedal z numerem 30.

Obaj koledzy otrzymali od obecnych gromkie brawa co potwierdziło dobry wybór Kapituły. Wyróżnienia wręczył przewodniczący kapituły a zarazem prezes RSL AP – Leszek Mańkowski.


Aleksander KUJAWSKI odbiera wyróżnienie z rąk prezesa Leszka Mańkowskiegoo

Miłym akcentem było wyróżnienie kol. Leszka Mańkowskiego brązową odznaką „Za zasługi dla sportu” nadaną przez Ministra Sportu. Odznaczenie wręczył prezes Wojciech Kos.

Następnie głos zabrała w imieniu „czarownic” kol. Basia Grześkowiak – Bocian, która wręczyła naszemu najbardziej utytułowanemu pilotowi szybowcowemu, Sebastianowi Kawie „Medal Lilienthala od Czarownic”, wyrażając jednocześnie nadzieję, że FAI nie będzie dłużnej zwlekać z wyróżnieniem Go tym właściwym :) Tomasz Kawa otrzymał pamiątkowy puchar za współudział w sukcesach syna, poparty ciężką pracą. Wielkie brawa dla latającej rodziny Kawów!

Jolanta Przybylak z Torunia przywiozła na Sabat dwa pięknie wyhaftowane medale im. Pelagii Majewskiej – wybitnej polskiej szybowniczki. Jedną otrzymał prezes Kos dla GSS Żar a drugą prezes Mańkowski dla Rady Seniorów Lotnictwa AP. Nasza koleżanka przywiozła również materiały poświęcone wojskom balonowym w Toruniu i ostatnio odsłoniętemu pomnikowi poświęconemu poległym żołnierzom wojsk balonowych.

Wśród gości zjazdu byli słynni baloniarze z Krzysztofem Zapartem - zdobywcą 4 miejsca w zawodach balonowych o Puchar Gordona Bennetta w 2018 roku. Przybył do nas wraz z załogą.

Przybył również pan Jerzy Gruchalski, budowniczy replik: Orlika Olimpijskiego, Wrony, Bąka etc, przywożąc z sobą wiele elementów tych maszyn. Z wielką przyjemnością oglądałem te dzieła sztuki stolarstwa lotniczego.Nie sposób nie wspomnieć o aktywnym udziale wiceprezesa Warszawskiego KSL w spotkaniu. Andrzej Szymczak jak zwykle przygotował imponującą galerię zdjęć i kolaży z uroczystości, w których brali udział nasi przyjaciele-seniorzy. Galeria zajęła ściany hallu przed salą wykładową i stanowi kapitalny wkład w dokumentowanie historii polskiego lotnictwa sportowego. Andrzejowi i Danusi dziękujemy w imieniu seniorów lotnictwa za ich trud i ogrom włożonej pracy! Atmosfera zlotu i sabatu była jak zwykle wyśmienita.


Magia miejsca, dobre jedzenie u pani Iwony, piękna pogoda umożliwiająca wykonywanie lotów szybowcowych umiliły zlotowiczom pobyt. W przyszłym roku Zjazd Miłośników również odbędzie się w drugi weekend września.


Zatem, do zobaczenia w 2021 roku :)

73 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page