top of page

Zmarł prof. Andrzej Samek, działacz Aeroklubu Krakowskiego

W niedzielę, 14 stycznia 2018 roku, w wieku 93 lat zmarł w Krakowie prof. Andrzej Samek, wieloletni pracownik naukowy Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej,  popularyzator nauk przyrodniczych, kolekcjoner muszli morskich, autor wielu opracowań historycznych i popularyzatorskich z dziedziny lotnictwa, były prezes Aeroklubu Krakowskiego.

Był działaczem Aeroklubu Krakowskiego i członkiem jego władz . Przewodniczący Komisji Popularyzacji Lotnictwa w dużym stopniu dzięki swoim publikacjom o tematyce lotniczej  przybliżył  czytelnikom zainteresowanym tematyką lotniczą sprawy krakowskiego lotnictwa. W swojej publikacji wydanej na 40-lecie Aeroklubu Krakowskiego jako pierwszy poruszył sprawę powstania i działalności Sekcji Lotniczej, której był członkiem, studiując na Wydziale Lotniczym Wydziałów Politechnicznych przy AG.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Samek urodził się 22 czerwca 1924 roku w Krakowie. Działalność naukową rozpoczął w 1956 r. W 1983 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Znaczącym jego osiągnięciem było zorganizowanie i uruchomienie w 1987 r. nowego kierunku studiów „automatyka i robotyka” na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. W 1991 r. został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego. Zainteresowania bioniką wzbogaciły jego działalność w zakresie robotyki. Ich efektem był m.in. wniosek patentowy na konstrukcję robota przemieszczającego się wewnątrz rur. Robot został zaprojektowany i wykonany pod jego kierunkiem.

W 1994 r. profesor przeszedł na emeryturę, ale nadal pracował na uczelni, prowadząc wykłady z bioniki. Oprócz zainteresowań zawodowych prof. Andrzej Samek posiadał duże osiągnięcia w zakresie popularyzacji nauk przyrodniczych. Był znanym kolekcjonerem muszli morskich, członkiem Polskiego Towarzystwa Malakologicznego. Aktywnie działał w Aeroklubie Krakowskim, pełnił w nim funkcję prezesa. Był członkiem Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Pogrzeb prof. Andrzeja Samka odbędzie się w piątek o godz. 13.40 na cmentarzu Rakowickim.

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page