top of page

71 rocznica zrzutów alianckich w Słopnicach

W dniu 12 lipca, w Słopnicach odbyło się spotkanie historyczne upamiętniające 71 rocznicę zrzutów alianckich dla żołnierzy Armii Krajowej (zrzutowisko Dzielec „Sójka”).

W uroczystości uczestniczyła ludność okolicznych miejscowości. Władze gminy reprezentowane były przez Wójta Gminy Słopnice Adama Sołtysa i Skarbnika Gminy Jana Więcka.  Piknik wspaniale prowadził wykazując się dużą wiedzą historyczną nauczyciel Gimnazjum w Słopnicach mgr Przemysław Bukowiec. W strojach z czasów II Wojny Światowej z bronią wystąpili członkowie ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK. Udział w imprezie wzięli także rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Miłośników Historii z Łabowej, odtwarzający przedwojenny 1.Pułk Strzelców Podhalańskich.

Krakowski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP reprezentowany był przez mjr pil. Stefana Glądysa – wiceprezesa, który pojawił się nad zrzutowiskiem w samolocie oraz  członków zarządu – płk doc. dr Jerzego Kuck, Adama Sobieraja i redaktora Edwarda Wyrobę. Po przedstawieniu rysu historycznego przez prowadzącego uroczystość oraz wystąpieniach przedstawicieli stowarzyszeń, nad zrzutowisko nadleciało pięć samolotów pilotowanych przez:

  1. Auster 5 – por. pil. mgr Leszka Mańkowskiego,

  2.  RWD-5 R – kpt. pil. Józefa Wójtowicza,

  3. Zlin 142 – Prezesa Aeroklubu Podhalańskiego pil. Andrzej Saratę z mjr pil. Stefanem Glądysem,

  4.  Tulak – Wiceprezesa Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego pil. Jerzego Kołodzieja,

  5.  Piper Cub – pil. Antoniego Nowaka.

„W liczbie pięciu samolotów wykonaliśmy zrzut, tym razem nie broni i wyposażenia a… cukierków. Zrzut został natychmiast i skrzętnie podjęty przez dzieciaki. Piękny to był lot nad jeszcze piękniejszym Beskidem Wyspowym ale… rzucało nami w górę w dół, bo turbulencja była jak wszyscy diabli „- wspomina Leszek Mańkowski.

Władze gminy przygotowały zimne i gorące napoje oraz bardzo smaczny gulasz. Apetyty i nastroje na świeżym powietrzu przy pięknej słonecznej pogodzie dopisały. Uroczystość bardzo dobrze przygotowana i znakomicie prowadzona.

IMG_6953
IMG_6995
Piper
ABBC
IMG_6984
My po

Relacja  –  Jerzy Kuck.

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page