top of page

20 września 2023 roku, na zaproszenie Gminy Radatice na Słowacji, Ministerstwa Obrony Republiki Słowacji, Ministerstwa Obrony Narodowej RP, oraz Attaché Wojskowego Wielkiej Brytanii na Słowacji, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystości upamiętnienia załogi polskiego samolotu 301 Dywizjonu Bombowego, lecącej z misją do wolnej już Polski. Samolot typu Halifax został zestrzelony przez hitlerowskiego nocnego myśliwca Ju–88 i w płomieniach spadł na Hajnikovą Lukę. Załoga zginęła… Było to 79 lat temu 28 grudnia 1944 roku.Losy załogi opisane są tu: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi1zan2yr6BAxXCHxAIHTXcAV8QFnoECBcQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.rslap.org%2Fpost%2Fuczcili%25C5%259Bmy-pami%25C4%2599%25C4%2587-za%25C5%2582ogi-halifaxa-zestrzelonego-nad-radaticami&usg=AOvVaw2Pj85AoUvFP3AubymZkarj&opi=89978449

Od wielu lat społeczność gminy dba o obelisk postawiony przy Urzędzie Gminy, oraz obelisk na Hajnikowej Luce. Uroczystości mają najwyższą rangę i są celebrowane przez dostojników państwowych Słowacji, w asyście wojska i orkiestry wojskowej. Licznie stawia się również miejscowa ludność.


Przed rozpoczęciem uroczystości przy głównym obelisku przedstawiciele delegacji są przewożeni terenowymi samochodami w góry, by tam złożyć znaki pamięci. Następnie o godzinie 12.30 przelotem śmigłowca Black Hawk zaczyna się właściwa uroczystość.

W tym roku Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa reprezentowany był przez Leszka i Krysię Mańkowskich, Marka Pietruszkę i Henryka Serdę. Wystawiliśmy poczet sztandarowy.Pani starostce Gabrieli Viazankowej wręczyliśmy nasz Słownik Biograficzny wraz z medalem pamiątkowym oraz piękne kwiaty.

Uroczystość zakończyła się spotkaniem przy bogato zastawionym stole. Była więc okazja do porozmawiania z naszymi przyjaciółmi ze Słowacji oraz przybyłymi na uroczystość lotnikami z Krosna.Z krośnieńską delegacją odwiedziliśmy grób dwóch polskich lotników zestrzelonych we wrześniu 1939 roku. Pochowani są na wojennym cmentarzu w Preszowie. Tam również złożyliśmy wiązanki biało czerwonych kwiatów i zapalili znicze.
Do domu w Podolanach wróciliśmy po ponad 10 godzinach. Zmęczeni, ale w poczuciu dobrze spełnionego, patriotycznego obowiązku.

24 wyświetlenia0 komentarzy

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa otrzymał

dofinansowanie od Ministra Obrony Narodowej w ramach Otwartego Konkursu Ofert na

realizację zadania publicznego w zakresie Podtrzymywania i upowszechniania tradycji

narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej

i kulturowej pn. MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO.

Dzięki współpracy z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie na jednej z muzealnych ścian

powstanie mural upamiętniający historię Biało-Czerwonych Skrzydeł. Zaprezentowane zostaną samoloty, które są symbolami Lotnictwa Polskiego, jego sukcesów i prowadzonych

działań bojowych, podkreślając już ponad 100 lat oddania Polskich Lotników Ojczyźnie.

Planowane odsłonięcie muralu odbędzie się 12 października br. O dalszych szczegółach

będziemy regularnie informować – serdecznie zapraszamy do śledzenia stron internetowych

Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.23 wyświetlenia0 komentarzy

5 września na zebraniu KKSL, na wniosek kol. Tadeusza Goli podjęliśmy wspólną decyzję o zmianie godzin naszych zebrań.

Od października zebrania będą się rozpoczynały godzinie 11.00 Oczywiście miejsce to samo, czyli Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Godzina ta będzie obowiązywała co najmniej przez trzy miesiące, a po tym czasie podejmiemy decyzje ostateczną, czy nam te godziny odpowiadają.

W dyskusji koleżanki i koledzy poparli propozycję, która zwłaszcza w zimie ułatwi naszym najstarszym kolegom dotarcie na zebranie.

Na zebraniu omówiono wydarzenia z miesiąca sierpnia i nasze plany na wrzesień.

Dziękujemy Krysi Mańkowskiej za wspaniały placek ze śliwkami.


Tekst Leszek Mańkowski

Foto Paweł Rey

45 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page