W imieniu Pana Tomasza Koseckiego, Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, serdecznie zapraszamy na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej tragicznie zmarłym członkom załóg Polskich Linii Lotniczych LOT.

Wydarzenie odbędzie się 5 października o godzinie 11:00.


65 wyświetleń0 komentarzy

Złożeniem kwiatów pod Memorialem i Uroczystą Mszą Świętą w hangarze Grupy Obsługi Technicznej rozpoczęły się obchody Święta 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w 2022 roku.

W uroczystym apelu uczestniczyli: w imieniu Inspektora Sił Powietrznych ppłk Sławomir Lis, Zastępca Dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk pil. Grzegorz Kołodziejczyk, Dowódca 1. BLTr gen. bryg. pil. Paweł Bigos, żołnierze, pracownicy bazy, byli dowódcy i żołnierze bazy, przedstawiciele jednostek wojskowych i mundurowych garnizonu Kraków i Kraków-Balice, władze Małopolskie w osobie Wojewody Pana Łukasza Kmity, Konsul Generalny Niemiec dr Michael Groß, przyjaciele i przedstawiciele współpracujących z 8. BLTr instytucji i stowarzyszeń. Wszystkich znamienitych gości powitał na placu apelowym Dowódca 8. BLTr płk pil. Sławomir Byliniak. Z tej okazji w hangarze Grupy Obsługi Technicznej odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji żołnierzy, pracowników 8. BLTr oraz ich rodzin, której przewodniczył Dziekan Wojsk Specjalnych ks. dr płk Piotr Sroka, Kapelan 8. BLTr ks. ppor. Jacek Białek oraz Ojciec Dominik Orczykowski. Następnie wszyscy zebrali się na placu apelowym, gdzie odbyła się uroczysta zbiórka z udziałem kompanii honorowej i Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa. Meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości złożył Zastępcy Dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, dowódca uroczystości - Szef Sztabu. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym podniesiono na maszt Flagę Państwową i odegrano Hymn Państwowy podczas którego nad zebranymi przeleciały dwa samoloty - M-28B/PT "Glass cockpit". Po przywitaniu zaproszonych gości oraz odczytaniu rozkazów i decyzji Dowódca 8. BLTr wręczył odznaczenia resortowe, akty mianowania i wyróżnienia. Dowódca Bazy w swoim wystąpieniu podsumował dotychczasowe osiągnięcia bazy oraz złożył wszystkim żołnierzom i pracownikom bazy najlepsze życzenia doceniając profesjonalizm, poświęcenie i zaangażowanie 8. BLTr w wykonywanie codziennych obowiązków i zadań stawianych nam przez przełożonych. W swoim wystąpieniu dowódca 8. BLTr podkreślił: „Szanowni Państwo, nie sposób w kilku słowach wyrazić skali i ogromu pracy jaki wykonywany jest przez personel bazy na co dzień. Z ogromną satysfakcją zapewniam jednak, że wszystkie zadania realizowane są na najwyższym poziomie. W tym szczególnym dniu chcę podziękować wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska 8. BLTr za rzetelną i pełną poświęcenia służbę i pracę. Dziękuję wszystkim przyjaciołom z jednostek wojskowych, innych służb mundurowych i instytucji cywilnych za współpracę, pomoc i życzliwość okazywaną naszej Bazie”. Po przemówieniach okolicznościowych delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Patrona 8. BLTr płk pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego. Tradycyjnie oficjalna uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów 8. BLTr którą prowadził dowódca uroczystości, po której wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa. Na zakończenie uczestnicy udali się na wojskowy poczęstunek przygotowany przez bazę.

Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa reprezentowali: Leszek Mańkowski i Marek Pietruszka.


Źródło: 8 Baza Lotnictwa Transportowego

Foto Leszek Mańkowski

59 wyświetleń0 komentarzy

Z okazji wizyty pułkownika Toma Blythe'a - Attache Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, odbyły się w dniu 15 września 2022 roku w Lipnicy Wielkiej uroczystości upamiętniające brytyjską pomoc wojskową dla walczącej Polski w czasie II wojny światowej.

Przemawia pułkownik Tom Blythe

Rozpoczęły się pod pomnikiem brytyjskich pilotów zestrzelonych w nocy z 4 na 5 sierpnia 1044 roku przemówieniami gospodarzy i polityków oraz pułkownika Toma Blythe'a. Wygłoszono apel poległych po którym kompania honorowa z 6BPD oddała salwę honorową.


 Prawdziwa historia samolotu Halifax i siedmiu lotników lecących ze swojej bazy we Włoszech do Polski, aby pomóc partyzantom walczącym bohatersko podczas Powstania Warszawskiego. Śledzi życie załogi i jednego wyjątkowego człowieka, ojca, którego nigdy nie znałem. To historia tragedii i straty, przetrwania i odkrycia, zestrzelonego samolotu i polskich partyzantów przybywających z pomocą ocalałym. Kończy się długą podróżą z Kalifornii do Polski, aby spotkać rodziny, które również łączy wyjątkowe połączenie z tym samolotem.
Rosemary Edmeads z Tomaszem Jastrzębskim

Następnie złożono wieńce i kwiaty. Wieniec złożyła pani Rosemary Edmeads, której ojciec zginął w katastrofie Halifaxa. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe: Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszenia Seniorów lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków oraz szkół.

Następnie goście wzięli udział w sympozjum naukowym i koncercie w wykonaniu zespołu Regionalnego Mali Lipczaninie.

W składzie pocztu wystąpili: Krysia Mańkowska, Marek Pietruszka i Henryk Serda. Delegacji przewodniczył Leszek Mańkowski.


Prawdziwa historia samolotu Halifax i siedmiu lotników lecących ze swojej bazy we Włoszech do Polski, aby pomóc partyzantom walczącym bohatersko podczas Powstania Warszawskiego. Śledzi życie załogi i jednego wyjątkowego człowieka, ojca, którego nigdy nie znała. To historia tragedii i straty, przetrwania i odkrycia, zestrzelonego samolotu i polskich partyzantów przybywających z pomocą ocalałym. Kończy się długą podróżą z Kalifornii do Polski, aby spotkać rodziny, które również łączy wyjątkowe połączenie z tym samolotem.

Tekst i foto Leszek Mańkowski.

P.S. Z przykrością stwierdzam, że kolejni organizatorzy zlekceważyli uczestnictwo delegacji seniorów lotnictwa, którzy przybyli wraz ze sztandarami a których zaklasyfikowano "wśród innych pocztów". Tym bardziej jest to przykre, że uroczystość była poświęcona lotnikom, a obecnych na uroczystości lotników nie raczono nawet zauważyć. Nie byliśmy godni nawet wzmianki o naszym uczestnictwie. Wstydźcie się...

36 wyświetleń0 komentarzy