top of page

Inscenizacja Historyczna na Polankach w Szczawie

W niedzielę, 18 grudnia 2022 roku na Polankach nad Szczawą miała miejsce inscenizacja historyczna zrzutów, jakie odbyły się w 1944 roku. Zrzuty dokonywane były przez samoloty z Eskadry Specjalnego Przeznaczenia 1586, które startowały z Campo Cassale we Włoszech.

Placówka ta miała kryptonim "Wilga".

Pomysłodawcą i głównym realizatorem rekonstrukcji było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK ze Słopnic, przy współudziale stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego z Łososiny Dolnej, które wykonało przelot trzech samolotów, oraz Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, którego prezes koordynował rzut powietrzny.

Nieocenioną pomocą służyli strażacy z OSP Szczawa oraz ratownicy GOPR. Wydarzenie nie doszłoby do skutku gdyby nie życzliwość i gościnność właścicieli miejsca inscenicacji - rodziny Państwa Dorulów. Zacni ci ludzie oprócz zgody na posadowienie obelisku na Ich ziemi, od lat goszczą to wydarzenie na swoim terenie.

Punktualnie o 12.00 wiązankami kwiatów i zniczami uczciliśmy załogi samolotów. Przy obelisku warte honorową zaciągnęli żołnierze kompanii honorowej Straży Granicznej i "specjalsi" z jednostki "Nil". Z KKSL wiązankę kwiatów złożyła delegacja w składzie: Leszek Mańkowski, Krysia Mańkowska, Jan Kujawski z małżonką Stasią i Henryk Serda.

Następnie ok. 12,30 przyleciały samoloty i wykonały kilka przelotów, które niezmiennie podobały się zgromadzonym, a szczególnie dzieciom. Te ostatnie były zachwycone słodką niespodzianką prosto z nieba :)

Następnie uczestnicy rekonstrukcji zostali zaproszeni na poczęstunek serwowany przez państwa Dorulów i strażaków. Kto nie był niech żałuje, bo były pyszności. Całość wydarzenia została zarejestrowana przez telewizję publiczna i prywatną.

Dodam, ze w tym roku pogoda była wspaniała śnieg i lekki mróz połączone z dobrą przejrzystością powietrza dodało wiele walorów estetycznych do inscenizacji.

Dziękujemy za możliwość udziału i do zobaczenia w przyszłym roku.103 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page