Już po raz dwudziesty, 14 lutego 2015, odbył się Bal Lotników i Polskiej Obronności, na którym pojawili się liderzy polskich środowisk lotniczych i obronnych. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody i wyróżnienia dla najlepszych sportowców lotniczych i osób szczególnie zasłużonych w branży.
Imprezę zorganizowały: redakcja Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska i magazynu RAPORT-wto, przy wsparciu Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Krajowej Rady Lotnictwa, Aeroklubu Polskiego, Fundacji Polskie Forum Bezpieczeństwa oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego. Bal odbył się w Hotelu Gromada Warszawa Lotnisko.
W imprezie wzięli udział goście specjalni oraz kilkuset przedstawicieli polskich środowisk lotniczych i obronnych, tj. wojska, przemysłu, lotnictwa sportowego i komunikacyjnego. Jak co roku zostały wręczone nagrody dla Złotej Dziesiątki najlepszych sportowców lotniczych.
Na jubileuszowym Balu specjalne wyróżnienia otrzymały też osoby, które w okresie 25 lat trwania wolnej Polski szczególnie zasłużyły się dla lotnictwa i obronności, liderzy, którzy odnieśli sukcesy i przyczynili się do rozwoju państwa polskiego.
Kapituła, złożona z przedstawicieli redakcji RAPORT-wto, ML Skrzydlata Polska oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Krajowej Rady Lotnictwa, Aeroklubu Polskiego i Polskiego Forum Bezpieczeństwa wybrała pięciu laureatów uhonorowanych wyróżnieniem Człowiek 25-lecia:
Roman Baczyński – twórca najsilniejszej polskiej grupy zbrojeniowej – Bumar. Autor największych sukcesów eksportowych polskiego przemysłu lotniczo-zbrojeniowego. Za czasów jego prezesury Bumar i współpracujące z nim przedsiębiorstwa tworzyły nowoczesne wyroby, w dobrej atmosferze dostarczały je MON i sprzedawały za granicę.
Janusz Darocha – pilot samolotowy, komunikacyjny i sportowy, uznawany za jednego z najwybitniejszych pilotów sportowych w historii. Instruktor samolotowy. Wielokrotny mistrz świata i Europy w lataniu precyzyjnym i rajdowo-nawigacyjnym.
Stanisław Koziej – były wiceminister obrony narodowej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, autor wielu nowych koncepcji w polskiej obronności, w tym pomysłu przeskoku technologicznego i reformy systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Główny autor tej reformy. Nauczyciel akademicki, autor wielu książek i podręczników.
Krzysztof Radwan – wieloletni dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego. Doprowadził do wyremontowania i udostępnienia publiczności wielu unikatowych statków powietrznych. Za jego czasów Muzeum zyskało nową, znakomitą architektonicznie i funkcjonalnie siedzibę. Inicjator i główny organizator Pikników Lotniczych w Krakowie.
Janusz Zemke – w latach 2001-2005 wiceminister obrony, poseł na Sejm RP wielu kadencji. Za jego czasów MON dokonało kluczowych zakupów modernizacyjnych, w tym samolotów wielozadaniowych F-16, pocisków przeciwpancernych Spike i transporterów opancerzonych AMV (Rosomak).
Serdecznie gratulujemy naszemu wiceprezesowi tego zaszczytnego wyróżnienia.
Comments