top of page

Uroczystość 80. Rocznicy Pierwszego Zrzutu Cichociemnych

Zaktualizowano: 14 lut 2021


Gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy Dębowiec, na terenie której lądowało trzech pierwszych cichociemnych w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku.

W operacji lotniczej pod kryptonimem „Adolphus” wzięło udział m.in. trzech Polaków: major Stanisław Krzymowski ps. „Kostka”, Józef Zabielski rotmistrz kawalerii ps. „Żbik” oraz Czesław Raczkowski kurier polityczny ps. „Orkan”. Wystartowali z lotniska Stradishall we wschodniej Anglii. Mieli wyskoczyć w okolicach Włoszczowy, ale ostatecznie zrzutu dokonano w Dębowcu – na terenie włączonym do Rzeszy.

Przy pamiątkowym obelisku spotkali się przedstawiciele władz Gminy i Powiatu Skoczowskiego, żołnierze Wojska Polskiego, spadochroniarze, historycy i rekonstruktorzy. Przybyli również okoliczni mieszkańcy. Poczty sztandarowe wystawiły: miejscowa Szkoła Podstawowa im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszenie GRH "Południe" Polscy Spadochroniarze Wojskowi, ze sztandarem Stowarzyszenia żołnierzy 1 SBS. W składzie pocztu wystąpili prezesi trzech stowarzyszeń: GRH - Andrzej Woźniczka, KKSL - Leszek Mańkowski i SSLW RP - Stefan Glądys. Ze względu na pandemię Covid uroczystość ograniczona została do złożenia wieńców i kwiatów oraz zapalenia zniczy. W imieniu władz głos zabrał Wójt Gminy pan Tomasz Branny. Głos zabrał również historyk - Sławomir Snopek, który przedstawił okoliczności zrzutu.

Wójt oraz Starosta odsłonili tablicę pamiątkową, przybliżającą wydarzenia sprzed 80 lat. Będzie to niewątpliwie znakomite uzupełnienie wiedzy o cichociemnych dla wszystkich odwiedzających tężnię solankową.

Na uroczystości obecny był Piotr Wybraniec, który podpisywał trzecie wydanie swojej książki p.t. "Z powietrza, lądu i morza".Gospodarze przygotowali dla gości upominki oraz na poczęstunek pyszną grochówkę i słodycze pod kawę i herbatę, które pozwoliły nieco rozgrzać się uczestnikom jubileuszowego spotkania.

Niestety, nie udało nam się spełnić obietnicy postawienia balonu wolnego. Tym razem pogoda nie dała nam szans. Ufamy, że w przyszłym roku to się uda.

Już po oficjalnej części odbyło się spotkanie rekonstruktorów u gościnnej pani Kariny. Na spotkaniu tym przedstawiciel J.W. Agat wręczył harcmistrzowi Andrzejowi Woźniczce - prezesowi GRH Południe - ryngraf w podziękowaniu za pracę społeczną na rzecz ocalenia od zapomnienia historii żołnierzy jednostek specjalnych. Podziękowanie podpisał dowódca Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. gen. bryg. dr inż. Sławomir DRUMOWICZ.

Serdecznie dziękujemy pani prezes Karinie Bogusz ze stowarzyszenia KUŹNIA INICJATYW LOKALNYCH "DĘBOWIECKA PRZYSZŁOŚĆ" za wspaniałe przyjęcie :)

Do zobaczenia w przyszłym roku.

Zapraszam również do obejrzenia relacji fotograficznej zamieszczonej po portalu ox.pl
Foto Halinka Glądys i Leszek Mańkowski
402 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page