top of page

76 rocznica zestrzelenia samolotu HANDLEY PAGE HALIFAX

Sprawozdanie z przebiegu uroczystości upamiętnienia w miejscowości Krzywa – Banica, 76 rocznicy zestrzelenia samolotu HANDLEY PAGE HALIFAX II FS-P (JP295), z Polską załogą, 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia.Na początek uroczystości obchodu tej 76 rocznicy, gospodarz wyznaczył piątek, dzień 28 sierpnia 2020 roku, w miejscu przed pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie. Data 28 sierpnia, wynika z faktu, że tego poranka, o godzinie 02:33 w dniu 28 sierpnia 1944, Halifaks został zaatakowany przez niemiecką załogę samolotu JU-88, kapitana Rudolfa Dudinga z 1./NJG 100 .

W wyniku tego ataku, śmierć poniosło 7 lotników:

Dowódca – ppor. pilot, Kazimierz WIDACKI 23 lata

Nawigator – kpt. Franciszek OMYLAK 37 lat

Bombardier – Konstatnty DUNIN –HORKAWICZ 27 lat

Strzelec pokładowy – ppor. Tadeusz MROCZKO 24 lata

Strzelec pokładowy – sierżant Józef SKORCZYK 27 lat

Mechanik pokładowy – sierżant Wilhelm BALCAREK 29 lat

Radiooperator – sierżant Jan OZGA 25 lat

Na wypełnienie tej misji, Zarząd Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, mianował czterech jego członków, jako zespół reprezentujący całe gremium Klubu.

Skład zespołu stanowili, trzej członkowie pocztu sztandarowego:

Henryk SERDA – dowódca pocztu

Adam SOBIERAJ – chorąży

Janusz BIELATOWICZ – przyboczny

oraz dodatkowo, osoba towarzysząca do złożenia wieńca u stóp pomnika:

Jan KUJAWSKI – składający wieniec.

Na miejsce spotkania uczestników i wyjazdu do miejscowości Krzywa – Banica, wybrano płytę parkingową przed wejściem głównym do Muzeum Lotnictwa Polskiego, przy alei Jana Pawła II, 39.

Na godzinę wyjazdu, ustalono godzinę 08:30.

Wyjazd nastąpił o godzinie 8:54.

Godzina przyjazdu na miejsce uroczystości – 12:03.

Czas przejazdu wyniósł 3 godziny i 9 minut.

Otwarcie uroczystości odbyło się z kilkuminutowym opóźnieniem.


Uroczystość zagaił Aleksander GUCWA. Na wstępie, wprowadził zebranych w wątek historyczny lotnictwa Polskiego w siłach zbrojnych na zachodzie. Następnie przywołał genezę powstania Polskiej 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, której korzenie tkwią w 301 Polskim dywizjonie bombowym.

Krótki przebieg kampanii włoskiej i powstanie bazy lotniczej w Campo Cassale koło Brindisi. To właśnie z tej bazy, załoga HALIFAX II FS-P (JP295), 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia z Polską załogą, wyruszyła 27 sierpnia, na swój ostatni lot.

HALIFAX II FS-P


Po wygłoszeniu tej wstępnej mowy, głos zabrali miejscowi włodarze.

Następnie zebrani wysłuchali mszy świętej, ewangelii i odprawili modły w intencji poległych lotników i tych wszystkich, którzy dziś jeszcze pozostają w służbie czynnej lub w stanie spoczynku.

Następnym punktem programu, był Apel Poległych.


W końcowej fazie głównego programu uroczystości nastąpił akt złożenia kwiatów.Po uroczystościach, na zaproszenie gospodarzy, wszyscy udali się na polanę, gdzie czekała na nich wojskowa grochówka.O godzinie 16:10 Misja „Halifax” dobiega końca. Nasz Krakowski zespół przedstawicieli KKSL, rusza w drogę powrotną.

18:07, po 1 godzinie i 57 minut, zespół kończy rozkład Misji „Halifax” rozstaniem się przed głównym wejściem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Sprawozdanie przygotował i sporządził w 2 egzemplarzach, uczestnik wydarzenia –

Jan Andrzej KUJAWSKI
44 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page