top of page

Historia Polskiego Programu Rakietowego

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy.

Czasy mamy dziwne i niepokojące, ale być może właśnie w tych ciężkich, mamy sprzyjające okoliczności, by tworzyć nowe inicjatywy.

Otóż w Krakowskim Klubie Seniorów Lotnictwa wykluł się właśnie pomysł uczczenia Polskiego Programu Rakietowego. Rakiety też latają, a zatem winno nam być do nich blisko. Zaistnienie tego Programu to historia nierozerwalnie związana z prof. dr. hab. Jackiem Walczewskim, który jest jego ojcem. Nie możemy jednak zapominać, że także pośród naszych członków mieliśmy osoby związane od początku z tym programem. Był nim m.in. mój Ojciec – Zbigniew Baranowski.


prof. Jacek Walczewski
Pracownik Doświadczalnego Ośrodka Rakietowego- Zbigniew Baranowski- przy rakiecie RP-3 spoczywającej na wyrzutni.

Historia – ta już w miarę zinstytucjonalizowana Programu sięga roku 1961, kiedy to na terenie AGH jednakże w ówczesnym Państwowym Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym w Krakowie powstała Pracownia Rakietowych Sondowań Atmosfery, choć pierwsze loty odbyły się już w 1957 r. W ramach tych eksperymentalnych lotów m.in. powstała Poczta Rakietowa. W roku 2021 będzie obchodzić swoje 60 lecie.

Pomyśleliśmy zatem, że byłoby ciekawie uczcić krakowskich pionierów polskiej astronautyki właśnie w nadchodzącym roku. Do prac dołączył również syn p. Jacka – Henryk Walczewski.

Pomysł polega na zbudowaniu modelu redukcyjnego którejś z rakiet stworzonych przez Jacka Walczewskiego (prawdopodobnie będzie to RP3) i start nią w ramach organizowanego od 10 lat Festiwalu Meteor. Z odpowiednią oprawą i odpowiednim nadaniem rozgłosu.Rzecz się w naszych głowach powstała niedawno, ale jesteśmy już na dobrej drodze w przekuciu myśli w czyn. Pozyskujemy kolejne patronaty medialne i nie tylko. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to zorganizujemy jeszcze kilka innych „atrakcji” związanych z tym wydarzeniem.

Trzymajcie za nas kciuki, a ja pozwolę sobie od czasu do czasu informować o postępach prac.

Paweł Baranowski Członek KKSL


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page