top of page

Msza za prof. pilota Edwarda ZARUDZKIEGO

W ubiegłą niedzielę (25 stycznia) w kościele św. Anny, w Krakowie, została odprawiona msza w intencji zmarłego 31 grudnia 2014 roku w Kopenhadze prof. pil. Edwarda ZARUDZKIEGO, lotnika Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Edward Karol Franciszek Zarudzki urodził się 25 listopada 1915 roku w Wiedniu. Ukończył studia na Politechnice Lwowskiej. Uczestniczył w wojnie obronnej Polski 1939 roku. Po przedostaniu się na Zachód służył jako pilot w stopniu kapitana (brytyjski: Flight Lieutenant) w 304. Dywizjonie Bombowym Ziemi Śląskiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Zarudzki

Po wojnie Edward Zarudzki ukończył studia geologiczno-geofizyczne w Londynie. Jako geofizyk-oceanolog pracował w wielu instytucjach i zespołach badawczych w Europie, Kanadzie, Afryce, USA i na Bliskim Wschodzie. Był profesorem Uniwersytetu w Bolonii. Zamieszkał w Danii, ojczyźnie żony Marianny. Został konsultantem rządu duńskiego oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Profesor Edward Zarudzki pozostał związany z Ojczyzną, utrzymując liczne kontakty ze środowiskami naukowymi i lotniczymi w kraju. Był autorem opracowania pt. Polegli za Polskę – polscy i brytyjscy lotnicy na cmentarzach duńskich. W mszy uczestniczyła delegacja KKSL z sekretarz Klubu, Marią Pląder.

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page