top of page

Sztandar dla Gimnazjum im. mjr pilota Antoniego TOMICZKA

IMG_2734
IMG_2731

Otrzymanie sztandaru jest dla otrzymującego zaszczytem. A zaszczyt zobowiązuje. W przypadku szkoły zobowiązuje grono pedagogiczne do starannego nauczania na wysokim poziomie, a uczniów do wypełniania swoich obowiązków polegających przede wszystkim na dobrej nauce i patriotycznym wychowaniu. W niżej opisanym przypadku jestem  pewny, że te oczekiwania zostaną spełnione…

Na zaproszenie dyrekcji i rady szkoły w dniu 21 listopada 2015 roku wziąłem udział w uroczystości nadania sztandaru, która odbyła się niemal równo w 100 rocznicę urodzin Jej patrona – mjr pilota Antoniego Tomiczka – wspaniałego pilota, ale przede wszystkim prawego i szlachetnego człowieka. Antoni został patronem Szkoły sześć lat temu, jeszcze za życia. To najlepszy dowód szacunku, jakim darzyła i nadal darzy Go miejscowa społeczność. W ceremonii – oprócz zaproszonych gości z władz terenowych i samorządowych oraz seniorów lotnictwa reprezentujących wiele stowarzyszeń – wzięła udział córka i bratanek wraz z rodziną. Oczywiście, a może przede wszystkim, młodzież…

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele w Lyskach. Mszę celebrowało trzech księży a wśród nich „nasz” o. Dominik Orczykowski. W sposób uroczysty, w asyście sztandarów lotniczych: Aeroklubu ROW i SLPP nastąpiło poświęcenie sztandaru Gimnazjum. Na awersie sztandaru wyhaftowano biało-czerwoną szachownicę i liść z orzechami laskowymi (lyski to w miejscowej gwarze orzechy laskowe), oraz motto szkoły, ” Życie Twą szansą – wykorzystaj ją”.

Skantest 002

Po zakończeniu mszy pochód uczestników ze sztandarami na czele przemaszerował do szkoły. Tam w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru przez rodziców. Najpierw na ręce pani Dyrektor, która następnie przekazała sztandar w ręce pocztu sztandarowego uczniów. Wszystko było pięknie i starannie przygotowane. W czasie uroczystości były przemówienia, życzenia i kwiaty, których część otrzymała córka patrona – Alicja a część pani Dyrektor.

W dalszej części uroczystości odbyły się występy artystyczne uczniów i absolwentów Szkoły. Teatr szkolny zaprezentował piękną miniaturę „Chcę latać”. A dalej można było obejrzeć okolicznościową wystawę poświęconą Patronowi. Na zakończenie – ponieważ uroczystość trwała blisko cztery godziny – zaproszono nas na wyśmienity poczęstunek. Lotnicze środowisko krakowskie reprezentowali: o. Dominik Orczykowski, Stanisław Wojdyła i Stefan Glądys z SSLW o/Kraków i autor relacji. Zapraszam też do obejrzenia galerii zdjęć.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page