top of page

77 rocznica Pierwszego Zrzutu Cichociemnych

W dniu 15 II 2018 r. w miejscowości Dębowiec odbyła się uroczysta akademia poświęcona 77 rocznicy  Pierwszego Zrzutu Grupy Cichociemnych. W nocy z 15/16 lutego 1941r. wykonano operację lotniczą „Adolphus”, której celem było udowodnienie możliwości zaopatrzenia AK w niezbędne środki do prowadzenia działalności przeciwko okupantowi.

Grupę stanowili:

– mjr pil. Stanisław Kostka-Krzymowski ps.”Kostka”

– rotmistrz Józef Zabielski ps. „Żbik’

– bombardier Czesław Raczkowski ps.”Janek „,”Orkan”.

Tą udaną operacją zapoczątkowano loty z cichociemnymi oraz niezbędnym zaopatrzeniem do Kraju. Ostatnie loty wykonano 28/29 XII 1944r. na Polanki nad Szczawą.

Gościem Honorowym akademii był jedyny z żyjących Cichociemnych Pan kapitan Aleksander Tarnawski ps.”Upłaz”, który chętnie dzieli się swoimi wrażeniami oraz wnioskami. Przynosiliśmy głównie nadzieję oraz pieniądze – powiedział skromnie Pan Aleksander.

Po akademii pokazano Panu Tarnawskiemu replikę kombinezonu Cichociemnych wraz z ochraniaczem głowy tzw. „toczkiem”.  – Cieszę się, że pamiętacie o nas. Rzeczywiście tak wyglądał ubiór skoczka, który po skoku należało zniszczyć. Do kompletu należał specjalny pas do przewożenia pieniędzy. Postarajcie się wykonać jego replikę – skomentował sędziwy weteran, oraz przesłał pozdrowienia dla seniorów lotnictwa.

Tekst i zdjęcia Stefan Glądys

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page