top of page

Remembrance Day 2017

W czasie tej „Ceremonii Upamiętniającej” na wojskowym cmentarzu w Krakowie pamiętamy o wszystkich członkach Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie trwania I i II wojny światowej. Pamiętamy o odważnych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej.

W tym roku Kanadyjski Attache’ Obrony w Polsce Pułkownik Pascal Demers wraz z Panem Kazimierzem Karasińskim – Brytyjskim Konsulem Honorowym w Krakowie powiedzieli: „My, jako Narody Wspólnoty, spotykamy się tutaj z naszymi polskimi przyjaciółmi, aby chwalić Boga i wspomnieć przed Jego obliczem wszystkich, którzy polegli za wolność, sprawiedliwość i pokój; modlić się za tych, którzy przeżyli, okaleczeni na ciele i umyśle oraz ślubować poświecenie potrzebne do pokonania wszystkiego, co jest przeciwne Bogu i  Jego woli„.

Następnie Akt Pamięci odczytali: po angielsku, kanadyjski  Major Michael Bernardo a po polsku Pułkownik Simon Blake RAF. Uroczystość zakończyła się Modlitwą o Pokój po której nastąpiło złożenie wieńców. Wieńce złożyły delegacje władz miasta, wojska, seniorów lotnictwa, oraz szkół. Wystawiona była również księga pamiątkowa do której dokonaliśmy stosownego wpisu.

Jestem pod ogromnym wrażeniem brytyjskiej tradycji. To dzięki niej już blisko 100 lat obchodzi się Remembrance Day. Bez względu na zawirowania polityczne i na to, kto aktualnie jest u władzy ta piękna tradycja trwa. Chciałbym doczekać takich czasów, by i u nas była taka piękna tradycja uszanowania ludzi , którzy oddali wartość najwyższą – życie – po to byśmy teraz mogli być wolni. Niestety, działania niektórych potrafią upolitycznić nawet historię, zmarłym odmawiając szacunku…

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page