top of page

Tablica pamięci płk Jerzego KOSSOWSKIEGO

Jakiś czas temu, jako Krakowski KSL podjęliśmy uchwałę upamiętnienia płk Jerzego Kossowskigo - "Ojca polskiego lotnictwa myśliwskiego"Z początku miał to być pomnik przy ul. Prandoty, na terenie kwater II Pułku Lotniczego, cmentarza wojskowego przy ulicy Prandoty, ale władze cmentarza wraz z konserwatorem zabytków okazały się na tyle niechętne, że pomysł nie wypalił. Nawiasem mówiąc odbyła się wizja lokalna z udziałem red. Adama Sikorskiego z programu TV Historia, "Było nie minęło" i kolegów z Warszawskiego KSL

Później był pomysł, by w miejsce grobowca, w którym spoczywają szczątki Pułkownika postawić pomnik. Na to nie zgodziły się z kolei rodziny, których bliscy są tam pochowani.

Po zrobieniu "burzy mózgów", w zeszłym roku, doszliśmy do wniosku, że najbardziej godne miejsce będzie na "Ścianie Pamięci" w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Pułkownik będzie tam miał piękne towarzystwo asów lotnictwa myśliwskiego II RP - Medweckiego i Gnysia.

Poprosiliśmy o udział w naszym skromnym zespole, którego szefem jest Andrzej Chytkowski, pana Krzysztofa Mroczkowskiego, dyr. d/s naukowych MLP, który wyraził zgodę.

Projekt tablicy przygotował artysta plastyk Robert Firszt, nasz członek, i on też będzie wykonawcą Tablicy. Wykonana będzie w konwencji "Artdeco".

Powyżej zamieszam szkic, który mam nadzieję, że będzie się podobał, bo nam wydaje się być oryginalny. Tablica będzie wykonana w super nowoczesnej technologii tworzyw sztucznych , do złudzenia przypominających brąz. Pozwoli to w znaczący sposób obniżyć koszty wykonania. Technologia ta został wielokrotnie sprawdzona przez kol. Roberta i od lat jest uznana w świecie. Wymiary tablicy to 60 x 80 cm.

Co najważniejsze, mamy zgodę oraz życzliwość Dyrekcji na umieszczenie tablicy w tym reprezentacyjnym miejscu.

Proszę, piszcie śmiało, czy Wam się podoba, lub jakie macie uwagi do projektu.

Czasu mamy niewiele, bo chcielibyśmy, by w sierpniu był gotowa.


Leszek Mańkowski


40 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page